Leczenie kanałowe

Poznaj przyczyny leczenia kanałowego

Do leczenia kanałowego nigdy nie dochodzi bez przyczyny. To procedura nie tylko stosunkowo skomplikowana, ale i dość kosztowna, dentyści wstrzymują się z nią więc tak długo, jak długo nie jest to absolutnie konieczne. Bezpośredni powód leczenia kanałowego to zawsze nieodwracalne zapalenie tkanki albo miazgi, która wypełnia kanał naszego zęba.

Mamy z nim więc do czynienia dopiero wówczas, gdy nie ma już rozwiązania innego niż zatrucie miazgi, usunięcie jej, a następnie wypełnione materiałem stabilizującym.

Zapalenia miazgi zęba nie można lekceważyć, prowadzi bowiem do dalszych powikłań. Stwarza też bakteriom doskonałe możliwości do rozwoju, dzięki czemu są one w stanie rozprzestrzeniać się na inne zęby i przechodzić w stany ropne. Co więcej, może dojść do zakażenia lub zapalenia także w innych częściach ciała. W takiej sytuacji leczenie kanałowe powinno być postrzegane jako praktycznie jedyny zabieg, który może pomóc w opanowaniu zapalenia miazgi, jeśli nie chcemy stracić zęba objętego zmianami chorobowymi.

Najczęstsze przyczyny leczenia kanałowego

Trudno nie zadać jednak pytania o to, co przyczyniło się do tak poważnej choroby naszego zęba. Czy jest to skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej? W rzeczywistości za leczenie kanałowe najczęściej odpowiada próchnica i to nie tylko wówczas, gdy nie jest leczona, ale i wtedy, gdy po leczeniu doszło do zaniedbań ze strony pacjenta. Gdy próchnic przebija się do tkanki zębowej, stan zapalny pojawia się bardzo szybko. Nie może być zresztą inaczej, skoro mamy do czynienia z tkanką nie tylko wyjątkowo miękką, ale i podatną na stany zapalne.

Jak rozpoznać zapalenie miazgi zęba?

Stan naszego uzębienia często budzi wątpliwości, my sami miewamy jednak problemy ze stwierdzeniem, czy są one uzasadnione, czy też nie. Właśnie dlatego tak często zaleca się, abyśmy odwiedzali dentystę przynajmniej dwa razy w ciągu roku. To właśnie regularna kontrola uzębienia może określić, który ząb powinien być leczony kanałowo, a który można jeszcze uchronić przed tą formą interwencji.

Stan zapalny zęba

Istnieją zresztą pewne sygnały, które powinny nas zaalarmować o tym, że coś złego dzieje się z naszym uzębieniem. Najczęściej mamy do czynienia z silnym bólem pojawiającym się podczas nacisku na ząb, sygnałami takimi są jednak również wrażliwość na ciepło i zimno, ciemnienie zęba, a także opuchlizna widoczna na dziąsłach znajdujących się w okolicy zęba, który zaczyna zachowywać się niestandardowo.

W większości przypadków leczenie kanałowe jest konsekwencją źle leczonej próchnicy, nie zawsze jednak musi tak być. Do choroby zęba może dojść w konsekwencji uszkodzenia mechanicznego, a także… traumy psychologicznej. W każdym przypadku jednak przebieg i powody leczeni są podobne. Do miazgi zęba odpowiadającej za jego ukrwienie i unerwienie przedostają się bakterie, a te sprawiają, że dochodzi do jej zapalenia. Endodoncja jest wtedy jedynym skutecznym sposobem na uratowanie zęba przed usunięciem.

Jak zapobiegać problemom z zębami na przyszłość

Leczenie kanałowe sugeruje nam, że mamy poważne problemy z zębami. Musimy więc zmienić tak nasze nastawienie, jak i przyzwyczajenia, w przeciwnym razie bowiem przyjdzie nam zapłacić wysoką cenę. Priorytetem jest staranna higiena zębów. Ta zakłada nie tylko regularne szczotkowanie, ale i sięganie po nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej. O wskazówki dotyczące pasty i szczoteczki warto poprosić opiekującego się nami stomatologa. Nie można też zapomnieć o tym, jak ważna jest kontrola stanu, w jakim znajdują się nasze zęby.