Poradnik dentystyczny

Po co nam fluorek

Fluor jest ważnym składnikiem zdrowia zębów - do tego stopnia, że został nazwany "naturalnym bojownikiem jamy ustnej". Ale czym dokładnie jest fluor, dlaczego jest tak korzystny dla naszych zębów i jak można zapewnić sobie wystarczającą ilość fluoru dla zdrowia jamy ustnej?

Co to jest fluor?

Fluor jest naturalnie występującym minerałem występującym w całej przyrodzie i w niektórych produktach spożywczych oraz w niewielkich ilościach w większości źródeł świeżej wody.

Dlaczego potrzebujemy fluoru?

Fluor odgrywa ważną rolę zarówno we wzroście zębów u małych dzieci, jak i we wzmacnianiu zębów dorosłych u osób dorosłych. Kiedy kości i zęby dziecka są w fazie rozwoju, fluor pomaga w utwardzeniu szkliwa na zębach zarówno dziecka, jak i dorosłych, zanim jeszcze wyjdą z dziąseł. W przypadku dorosłych fluor odgrywa podobną rolę, utwardzając szkliwo na już uformowanych zębach. Szkliwo stanowi zewnętrzną warstwę zęba, a gdy jest mocne i twarde, jest znacznie bardziej skuteczne w zwalczaniu próchnicy zębów. Ale kiedy szkliwo jest słabe i erodowane, jest bardziej prawdopodobne, że próchnica się w nim osadzi. Fluor twardnieje szkliwo, ponieważ bierze udział w naturalnie występującym procesie remineralizacji w jamie ustnej. Proces ten zachodzi, gdy Twoja ślina jest mniej kwaśna (zazwyczaj dłużej niż 30 minut po jedzeniu lub piciu) i uzupełnia minerały wzmacniające (takie jak wapń i fosfor) znajdujące się w Twoich zębach. Jeśli w momencie rozpoczęcia remineralizacji w jamie ustnej obecny jest fluor, pomaga to znacznie utrudnić odkładanie się minerałów, co zarówno chroni zęby, jak i pomaga uniknąć demineralizacji (kiedy wapń i fosfor rozpuszczają się po jedzeniu) podczas następnego posiłku.

W jaki sposób otrzymujemy fluor?

Fluor występuje w niektórych źródłach żywności, takich jak owoce, warzywa i zboża, ale na ogół jego poziom w jadłospisie jest tak niski, że nie powinno się na nim polegać dla dobrego zdrowia zębów. Zamiast tego poszukaj pasty do zębów, która zawiera fluor. Chociaż większość past do zębów zawiera ten składnik, zawsze ważne jest, aby sprawdzić, czy zakupy w supermarkecie właściwie wspierają zdrowie zębów. Na szczęście około 95 procent past do zębów zawiera fluor, a niektóre płyny do płukania jamy ustnej oferują również dodatkowe ilości fluoru w ramach systemu higieny jamy ustnej. Innym ważnym źródłem fluoru w Australii jest woda z kranu dzięki inicjatywom w zakresie fluoryzacji wody w całym kraju.

Skąd wiesz, czy dostajesz wystarczającą ilość fluoru?

Ogólnie rzecz biorąc, samo użycie pasty do zębów zawierającej fluor i picie wody z fluorem wystarczy, aby wystarczająco wzmocnić i chronić zęby. Jeśli nie pijesz wody z fluorem, dentysta doradzi Ci, jak najlepiej dbać o zęby z fluorem, stosując alternatywne metody, takie jak tabletki. Jednak te dodatkowe suplementy są zazwyczaj podawane tylko dzieciom.

Co to jest fluoroza zębów?

Fluoryzacja zębów to jedyna kwestia związana z fluorem. Jest to stan, w którym na szkliwie zębów pojawiają się przebarwienia lub brązowe plamy i jest on spowodowany zbyt dużą ilością fluoru w młodym wieku. Zmiany te mogą być tak łagodne, że tylko doświadczony dentysta może dostrzec te oznaki, lub mogą być one oczywiste. Na szczęście, wszystkie formy fluorozy zębów są tylko kosmetyczne i nie stanowią realnego zagrożenia dla zdrowia zębów. Ogólnie rzecz biorąc, fluoroza zębów występuje tylko wtedy, gdy dziecko używa pasty do zębów z fluorem i bierze tabletki z fluorem, gdy dopływ wody jest już fluoryzowany. Dlatego tak ważne jest, aby przed dostarczeniem dziecku tych tabletek porozmawiać z dentystą o miejscowej fluoryzacji. Fluoroza jest trwała, ale przez większość czasu przebarwienia nie są zbyt widoczne lub znajdują się na tylnych zębach, gdzie nie są widoczne. W przypadku zauważalnych przebarwień na przednich zębach, dentysta może pomóc w wybielaniu lub innych zabiegach kosmetycznych.