Ortodoncja

Aparat ortodontyczny nie tylko dla dzieci

Jeszcze nie tak dawno nikt nie skupiał się przesadnie nad tym, czy zęby dziecka są proste, czy też krzywe. Ostatnie lata są jednak okresem, w którym systematycznie wzrasta liczba ortodontów, najmłodsi zaś są ich najczęstszymi pacjentami. Dziś zresztą tak sam aparat, jak i jego zakładanie są refundowane, a samo noszenie aparatu nie jest większym zaskoczeniem.

Okazuje się przy tym, że po aparat ortodontyczny mogą sięgać także dorośli. Nigdy nie jest przecież za późno na to, aby olśniewać uśmiechem!

Coś więcej niż moda

Zainteresowanie aparatami ortodontycznymi stało się w Polsce modne pod wpływem wzorców amerykańskich i tamtejszego kultu pięknego uśmiechu. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że leczenie wad zgryzu charakteryzuje się dziś coraz większą skutecznością. Jej efekty są spektakularne, a pacjenci odczuwają coraz mniejszy dyskomfort. Z wolna zapominamy przy tym o obecnych niegdyś na zębach ciężkich zbrojach. Obecnie mamy do czynienia z naklejanymi zamkami i łukami przybierającymi postać ledwo widocznych drucików. Dzięki temu noszenie aparatu staje się z wolna symbolem statusu społecznego.

Aparaty ortodontyczne są propagowane nie tylko przez lekarzy, ale i przez osoby znane i lubiane. Te nie wstydzą się aparatu na zębach i wiążą go z ogólnym dbaniem o siebie jako czymś w pełni naturalnym.

Bez względu na wiek

Przypuszczalnie nawet połowa Polaków nie może pochwalić się idealnie prostymi zębami. Niestety, krzywy zgryz to coś więcej niż tylko problem estetyczny. Odpowiada on zarówno za wiele chorób uzębienia, jak i za wady wymowy. Może prowadzić nawet do migrenowych bólów głowy.

Zmienia się dziś zresztą samo podejście do ortodoncji, która coraz częściej jest jednym z elementów leczenia interdyscyplinarnego. Korekta wad zgryzu daje dzięki temu szansę na piękny uśmiech, a jednocześnie może być wstępem do leczenia implantologicznego lub protetycznego.

Niestety, nadal powinniśmy mieć świadomość tego, że na efekty takiego leczenia należy poczekać. Eliminacja wad zajmuje sporo czasu, wiąże się też z pewnymi kosztami.

Wizyta u ortodonty

Jak korygować zgryz?

Pierwszym krokiem na drodze do idealnego zgryzu niezmiennie pozostaje diagnoza i plan leczenia opracowany na jej podstawie. Aparat ortodontyczny nie jest niestety narzędziem uniwersalnym, które jest w stanie wyeliminować każdą wadę, a w związku z tym konieczne jest nie tylko przeprowadzenie badań, le i wykonanie ich pod różnymi kątami. Nie można też zapominać o roli, jaką m do odegrania zdjęcie rentgenowskie. To właśnie na jego podstawie określa się charakter i specyfikę leczenia. Czas jego trwania z kolei jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju wady. Im jest ona mniejsza, tym szybciej następuje.

Ortodoncja dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne może być podjęte także w późniejszym wieku. Dzięki temu możliwe staje się naprawienie i nadrobienie tego, co nie zostało poprawione w dzieciństwie. Pozwala to także na ochronę zębów przed dalszymi chorobami oraz powikłaniami z nimi związanymi.

Jeszcze przed założeniem aparatu konieczne staje się wyleczenie wszystkich zębów, w tym także oczyszczenie ich z osadu oraz z kamienia. Nie można też zapominać o zdjęciu panoramicznym, te bowiem okazuje się najskuteczniejsze w diagnozowaniu patologicznych zmian.

Należy liczyć się także z pewnym dyskomfortem psychicznym. Najtrudniejszych jest pierwszych kilka tygodni, w czasie których bolą zarówno dziąsła, jak i policzki. W tym czasie trudno nie tylko uśmiechać się, ale nawet wyraźnie mówić. Dyskomfort jest też odczuwalny przy gryzieniu, choć z czasem można się do niego przyzwyczaić.