Ortodoncja

Jak znaleźć dentystę, który Ci się spodoba

Zaktualizowano: 1/10/2020

Jak znaleźć dentystę, którego lubisz, może być subiektywne. Każdy ma swoje cechy i umiejętności, których szuka u dentysty, a które mogą się różnić od tego, czego chce ktoś inny. Podczas gdy ktoś może chcieć dentysty, który jest relatywny, zadaje dobre pytania i poznaje Cię jako osobę, inni mogą chcieć dentysty, który wprowadzi Cię do gabinetu i opuści go w odpowiednim czasie, co może oznaczać czyszczenie zębów bez zbytniej pogawędki.

Pomimo tych różnic, większość z nas może chyba zgodzić się, że chcemy dobrego dentysty, który będzie leczył nasze zęby i dziąsła, będzie postępował z nami uczciwie i będzie oferował te usługi w przystępnej cenie.

Oto kilka uwag, które naszym zdaniem mogą pomóc Ci znaleźć dentystę, którego polubisz.

Jak znaleźć dentystę, który ci się spodoba

    Określ, jakiego rodzaju dentysty potrzebujesz (dentysta rodzinny, dentysta dla dorosłych w pobliżu [dentysta ogólny], dentysta dziecięcy, endodonta, protetyk itp.) Poproś rodzinę i przyjaciół o rekomendacje. Możesz również zasięgnąć porady lekarza rodzinnego. A jeśli się przeprowadzasz, poproś swojego obecnego dentystę o skierowanie. Sprawdź opinie w Internecie. Niezależnie od tego, czy sprawdzasz dentystę, którego polecili Ci znajomi lub rodzina, czy też dentystę, którego widziałeś w Internecie, recenzje mogą być świetnym sposobem na sprawdzenie, co ludzie lubią, a czego nie lubią u danego dentysty. Odwiedź dentystę i zobacz, jak Ci się podoba. Jeśli nie lubisz tego dentysty lub zauważysz czerwone flagi podczas gdy tam, powtórz te kroki wyszukiwania ponownie.

Znalezienie dentysty, który Ci się podoba wymaga czasu, ale poświęcenie czasu na szukanie go teraz zaoszczędzi Ci wielu bólów głowy w przyszłości.

Jak rozpoznać, że znalazłeś dobrego dentystę

Wiele osób nie lubi chodzić do dentysty i jest kilka ważnych powodów, które za tym stoją.

Czas, który musisz poświęcić na pracę, aby udać się na wizytę, gdzie musisz znosić długie oczekiwanie w poczekalni i być witanym półgębkiem przez recepcjonistkę, która nienawidzi swojej pracy; następnie, gdy już znajdziesz się na fotelu dentystycznym, musisz ugryźć się w te plastikowe urządzenia w kształcie skrzydeł, które są o wiele za duże dla twoich ust (trzymają one folię do prześwietlenia), podczas gdy higienistka stomatologiczna kręci się w kółko i powoli robi zdjęcia rentgenowskie twoich ust.

Po rozpoczęciu czyszczenia może dojść do spryskania jamy ustnej i twarzy przez skaler ultradźwiękowy, który trzyma higienistka stomatologiczna, podczas gdy ona wybiera zęby sondą dentystyczną; następnie następuje konsultacja z dentystą, który mówi, że trzeba wykonać jeszcze więcej pracy, aby wypełnić kilka znalezionych ubytków, co będzie kosztować dużo pieniędzy i zmusi Cię do wzięcia większej ilości wolnego czasu i znoszenia bardziej niewygodnego leczenia.

Brzmi okropnie, prawda? Ale wyobraź sobie to:

Wchodzisz do gabinetu dentystycznego i spotyka cię czysta, relaksująca przestrzeń, kojąca muzyka w tle i przyjazna twarz, która pyta, jak się czujesz i jak się ma rodzina (nazywając ciebie i członków twojej rodziny po imieniu).

Po krótkim oczekiwaniu w poczekalni, jesteś wyprowadzany z holu i do swojego pokoju, gdzie siadasz i robisz zdjęcia rentgenowskie. Na szczęście higienistka stomatologiczna wie, że jest to nieprzyjemny proces, więc szybko robi zdjęcia, których potrzebuje dentysta.

Następnie przychodzi czas na czyszczenie. Higienistka jest precyzyjna w swojej pracy, więc masz tylko minimalną ilość wody rozpylonej na zewnątrz jamy ustnej i kończysz czyszczenie z tym świeżym, rewelacyjnym uczuciem czystych zębów.

Na koniec dentysta spotyka się z Państwem w celu konsultacji, jakie inne prace są potrzebne. Mimo że potrzebujesz dodatkowych wypełnień, nie jesteś zmuszany do wykonania ich od razu lub zapłacenia za nie wszystkie naraz. Dentysta może zająć się jedną lub dwiema z nich w dogodnym dla Ciebie terminie (choć nadal może podkreślać znaczenie zadbania o nie) i opracowuje plan płatności, aby pomóc Ci pokryć koszty.

Doświadczenie jest diametralnie inne, prawda? To jest właśnie siła chodzenia do dobrego dentysty, która często skutkuje tym, że dentystę się lubi. Ale jak znaleźć takiego dentystę?

Powszechnie uznawane cechy dobrego dentysty

1. Elastyczne godziny i harmonogramy. Znaczenie tego będzie zależało od Ciebie, ale wiele osób lubi i naprawdę korzysta ze znalezienia gabinetu dentystycznego, który ma elastyczne godziny i harmonogramy (to znaczy dostępność poza typowymi 8-5, od poniedziałku do piątku, kiedy ludzie są jeszcze w pracy).

Nawet jeśli ich dostępność jest małe okno poza tym 8 do 5 ram czasowych, to nadal oferuje kilka opcji dla Ciebie.

Co z kolejnymi wizytami? Czy trzeba czekać, aby zobaczyć dentystę 3-4 tygodnie na zewnątrz dla kontynuacji pracy lub mają więcej dostępności niż to? Chociaż może to być znak, że znalazłeś popularnego dentystę, to nie robi zbyt wiele dobrego dla Ciebie, jeśli ząb boli i wolisz nie czekać.

2. Czysta przestrzeń biurowa. Jak wspomniano powyżej, czynnikiem przyczyniającym się do pozytywnych doświadczeń jest wejście do biura, które jest czyste i uporządkowane. Jeśli biuro nie jest poskładane i wydaje się być nieczyste, może to nie być najlepsze miejsce, aby ktoś pracował nad Twoimi ustami.

Będziesz także chciał zwrócić uwagę na higienistki i dentystów, gdy jesteś w fotelu biurowym, aby zobaczyć, czy są one sumienny o zmianie ich rękawiczki, jeśli bałagan z napowietrznej światła, przekopał się przez szuflady, itp. Ważne jest, aby znaleźć dentystę, który jest tego świadomy. Może być wiele zarazków w tym biurze i nie chcesz, aby te zarazki przenosiły się na twoje usta.

3. Krótki czas oczekiwania. Dobre biuro stomatologiczne często dąży do zmniejszenia czasu oczekiwania dla pacjentów. Przyznaję, nagłe wypadki pojawiają się , że dentysta może trzeba zobaczyć , więc jest to możliwe, że będziesz miał trochę czasu oczekiwania , ale jeśli masz czekać długie okresy za każdym razem odwiedzić biuro , może to być wskazówka, że dentysta nie ceni swój czas tak samo jak jego. Dobrzy dentyści starają się być punktualni, najlepiej jak potrafią.

4. Rozbija koszty. To jest bardzo ważne. Praca dentysty i leczenie jest zazwyczaj drogie. Oprócz znalezienia planu dentystycznego rabatu , aby pomóc obniżyć koszty stomatologiczne , może chcesz dentysty , który jest szczęśliwy , aby wypracować jakiś rodzaj planu płatności dla pracy stomatologicznej lub rozbić leczenie na kilka wizyt , aby pomóc Ci pozwolić sobie na pracę . Jest to pozytywna cecha dobrego dentysty. Oni rozumieją, że płacenie za pracę dentystyczną jest poświęceniem i trudne dla rodzin i nie nadużywają tego.

5. Nie popycha ich Upsells. Czytałem gdzieś, że dobrzy dentyści nie upsell produktów, EVER. Nie wierzę, że to prawda. Spotkałem kilku naprawdę dobrych dentystów, którzy nie sprzedają innych produktów lub usług (elektryczne szczoteczki do zębów, wybielanie zębów, itp.), ale nie naciskają na upsells zbyt mocno. Nie będą wywierać na ciebie presji, abyś kupił lub pytać po tym, jak już odmówisz. Niektórzy dentyści nie będą nawet wspominać o ich upsells; oni po prostu mają znaki wokół biura reklamując je i jeśli poprosisz, będą szczęśliwi, aby omówić to.

6. Zapoznaje się z pacjentami. Czy Twój dentysta zna Twoje imię lub zadaje Ci pytania dotyczące różnych wydarzeń i obszarów Twojego życia, o których wspominałeś wcześniej? Wydaje się dziwne, aby umieścić to oczekiwanie na dentystów, ale jest to coś, co niektórzy ludzie kojarzą z dobrą stomatologią - dentystów, którzy starają się poznać swoich pacjentów. Robią to poprzez:

    Aktywne słuchanie tego, co mówisz Zadawanie pytań uzupełniających o rzeczy, które pamiętają, jak mówiłeś wcześniej (np. o wycieczkę, o której wspominałeś, o zmianę pracy dla Ciebie lub Twojego partnera, o urodziny dziecka itp.) Ostrzeganie o konieczności wykonania zabiegu stomatologicznego, o którym wiedzą, że pacjent się go obawia. Na przykład, jeśli nie lubisz zastrzyków, dentysta powinien o tym pamiętać i starać się odwrócić Twoją uwagę, abyś nie był na tym tak bardzo skoncentrowany. To może stworzyć bardziej pozytywne doświadczenie u dentysty.

Ponownie, ten punkt może być subiektywny. Niektórzy ludzie mogą tego nie chcieć. Wolą mieć dentystę, który jest szybki i do punktu z leczeniem. Inni chcą dentysty, który jest relatable. Niektórzy dentyści są dobrzy w obu.

7. Traktuje personel z szacunkiem. Jak dentysta traktuje swój personel? Czy recepcjonista i higienistka stomatologiczna wydają się cieszyć swoją pracą tam? Czy dentysta i inni pracownicy mówią uprzejmie i z szacunkiem do siebie nawzajem? Każdy będzie miał trudne dni, ale jeśli zauważysz pracowników mówiących źle lub ostro ze sobą, to może być znak, aby znaleźć inny gabinet stomatologiczny.

8. Podąża na leczenie. Dla wielu dentystów, to jest łatwe do zrobienia leczenia i myśleć, że to koniec tego. Ale dobry dentysta podąża z jego pacjentów po leczeniu, aby zobaczyć, jak oni robią, jak się czują, i aby upewnić się, że leczenie zrobił to, co miało być (wypełnienie ubytku, zabierając ból zęba, itp.).

9. Szczęśliwy i chętny do odpowiadania na pytania. Jak dentysta radzi sobie z pytaniami? Dobry dentysta będzie szczęśliwy, aby odpowiedzieć na pytania, które masz. Przyjdź do biura z listą przygotowanych pytań i zobacz, jak reaguje. Czy szybko odrzuca je na bok, czy też traktuje Twoje obawy poważnie i odnosi się do nich z cierpliwością i delikatnością?

Znaki ostrzegawcze złej stomatologii

Aby pomóc Ci znaleźć dentystę, którego lubisz, pomyśleliśmy, że rozsądnie będzie przejść przez kilka znaków, których należy szukać u złego dentysty. Pomoże to zaoszczędzić Ci wiele frustracji i niepokoju w późniejszym czasie.

1. Obszerne i kosztowne zalecenia dotyczące leczenia. Trudna część opieki stomatologicznej jest wielka subiektywność branży. To jest wspólne, aby usłyszeć różne diagnozy i szacunki leczenia od różnych dentystów. Jednak słyszenie drastycznie różnych zaleceń może być znakiem ostrzegawczym, że jeden z tych dentystów nie jest z Tobą szczery. Jeśli nie jesteś pewien, który z nich, być może warto zainwestować w inną opinię.

Brzmi kłopotliwie, prawda? Ale jeśli naprawdę nie jesteś pewien, możesz naprawdę skorzystać z tej drugiej opinii.

Niektóre przykłady szeroko zakrojonego leczenia, które może być zalecane, obejmują stwierdzenie przez dentystę, że...

    masz jamę ustną pełną ubytków należy wymienić wszystkie wypełnienia że potrzebujesz zabiegu chirurgicznego, aby przedłużyć cofające się dziąsła.

Jeśli tak się stanie, zwłaszcza jeśli w przeszłości nie miałeś problemów z zębami, cofnij się o krok i znajdź innego dentystę, który wyda ci drugą opinię. Warto poświęcić czas i trochę więcej pieniędzy (na opłacenie dodatkowej wizyty u dentysty), aby zaoszczędzić setki, jeśli nie tysiące dolarów. Jest to najczęstszy schemat oszustwa - zalecanie niepotrzebnego leczenia!

Możliwe, że Twój poprzedni dentysta coś przeoczył lub coś się rozwinęło podczas Twojej zmiany dentysty, ale drastyczne problemy prawdopodobnie nie rozwinęły się tak szybko lub nie zostały przeoczone.

2. Nacisk na natychmiastowe poddanie się dodatkowemu leczeniu. O ile nie masz poważnych problemów z zębami, które mogą mieć wpływ na ogólny stan zdrowia lub mogą się pogorszyć, jeśli pozostaną bez kontroli, większość zabiegów stomatologicznych nie jest zazwyczaj pilna. Mogą one stać się tak w czasie, więc na pewno chcesz, aby się nimi zająć jak najszybciej, ale czując presję, aby uzyskać wszystkie te zabiegi wykonane w ciągu jednego dnia może być naciągane.

Większość stomatologów chętnie napisze plan leczenia dla Ciebie, aby spojrzeć i rozważyć, a następnie umówić się na kolejny termin, aby rozpocząć pracę. Zazwyczaj mogą podzielić leczenie na kilka wizyt, zbyt, aby pomóc w kosztach.

3. Pushing Upsells. Jak wspomniałem wcześniej, wiele dentystów zaczęły upselling innych produktów-elektryczne szczoteczki do zębów, w biurze wybielanie zębów i więcej-ale to sposób, że upsell że trzyma się czerwoną flagę, czy nie. Jeśli są one nadmiernie natarczywe z upsell i nie wydają się brać nie dla odpowiedzi, może chcesz znaleźć innego dentystę. Dentyści są, przede wszystkim, dbać o nasze zdrowie zębów, a nie sprzedawców próbuje dostać się do przodu.

4. Zalecanie niepotrzebnego leczenia. To jest bardzo ważne. Istnieje kilka różnych zabiegów/procedur, które niektórzy dentyści zalecają, które są niepotrzebne i mogą być czerwoną flagą, która wskazuje, że jesteś oszukiwany:

    Nadmierne prześwietlenia. Dentyści, którzy chcą wykonać pełny zestaw zdjęć rentgenowskich przy każdej wizycie (wiedząc, że właśnie je wykonałeś u poprzedniego dentysty) lub twierdzą, że nie mogą leczyć kogoś bez uprzedniego wykonania zdjęć rentgenowskich, mogą próbować zarobić Twoje pieniądze, a nie leczyć Twoje zdrowie zębów. ADA zaleca ograniczenie wykonywania pełnego zestawu zdjęć rentgenowskich najwyżej co 2 lata, aby ograniczyć narażenie na promieniowanie. Głębokie czyszczenie. Głębokie czyszczenie jest zwykle zarezerwowane dla pacjentów, którzy mają częste infekcje dziąseł lub problemy z przyzębiem. Jeśli nie masz ani jednego, ani drugiego, możesz zrezygnować z tych czyszczeń. Zabiegi te są często drogie, więc jeśli naprawdę ich nie potrzebujesz, nie chcesz za nie płacić. Wypełnienia zębów. Bez względu na to, czy dentysta zaleca nowe wypełnienia, których wiesz, że nie potrzebujesz, czy też każe Ci wymienić WSZYSTKIE stare wypełnienia, możesz chcieć zasięgnąć drugiej opinii. Wypełnienia trzeba w końcu wymienić, ale robienie ich natychmiast i wszystkich naraz jest niepotrzebne, chyba że minęło naprawdę dużo czasu, odkąd je założono. Ale nawet jeśli tak jest, Twój dentysta nadal może rozdzielić te zabiegi dla Ciebie.

Pytania zadawane nowemu dentyście

Rozglądając się za nowymi dentystami, dobrze jest mieć przygotowane pytania, które można im zadać. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne u dentysty i dodaj te pytania do tej listy. Poniższe pytania są najczęstszymi pytaniami, jakie pacjenci zadają dentystom i mogą być pomocne, jeśli zamierzasz spotykać się z danym dentystą przez dłuższy czas.

    Jakie plany ubezpieczeniowe/plany rabatowe akceptujesz? Jakie metody płatności są akceptowane? Czy oferuje Pan/Pani plany płatności? Jakie są godziny pracy gabinetu? Czy jesteś dostępny po godzinach pracy lub w weekendy, jeśli wystąpi nagły wypadek stomatologiczny? Jak długo jesteś w biznesie? Gdzie studiowałeś stomatologię? Jakie są Twoje kwalifikacje do wykonywania zawodu stomatologa? Czy istnieją różne opcje (materiały) do wyboru dla wypełnień, implantów dentystycznych, protez? Jaki rodzaj znieczulenia jest oferowany w Państwa gabinecie stomatologicznym? Czy w gabinecie są takie udogodnienia jak telewizja lub muzyka? Czy zapewniasz opiekę dla dorosłych i dzieci? Czy Twój gabinet często pracuje z dziećmi? Czy jesteś dumny z posiadania najnowszej technologii w swoim gabinecie?

Czego szukasz u dentysty? Podziel się z nami swoją listą w sekcji komentarzy poniżej!