Stomatologia estetyczna

Zabiegi stomatologii estetycznej i kosmetycznej. Piękny i zdrowy uśmiech

Lekarz stomatolog w dzisiejszych czasach nie zajmuje się tylko "wyrywaniem" i "plombowaniem" zębów. Teraz prócz zabiegów stricte dentystycznych, stomatolog zajmuje się również sprawami kosmetycznymi oraz estetycznymi. Ta ogromna rewolucja przyczyniła się do zmniejszenia grozy, którą siały wizyty w stomatologicznych gabinetach.

Zmiany zaszły nie tylko w gabinetach i pracy stomatologa, ale także i w socjologii pracy, wszak zdrowy i piękny uśmiech ma pozytywny wpływ na postrzeganie pracownika, ale i też jego dobre samopoczucie. Poniższy artykuł przyda się tym, którzy nie wiedzą, jaki zabieg będzie dla nich odpowiedni.

Ozonowanie

Ozonowanie ma za zadanie pozbycie się szkodliwych bakterii, grzybów i wirusów występujących w jamie ustnej. Wykorzystuje się do tego ozon, gdyż ma właściwości utleniające i właśnie dezynfekujące, pamiętać jednak należy, że nie jest to zabieg zastępujący codzienną higienę jamy ustnej, a jedynie kosmetyczny.

Piaskowanie

Piaskowanie, podobnie jak ozonowanie, to zabieg kosmetyczny. Do jego wykonania używa się silnego strumienia wody i specjalnego piasku, który ma za zadanie pozbycia się wszelkich osadów powstałych poprzez np. palenie papierosów, picie czerwonego wina, czy też picia kawy. Cechą piaskowania jest docieranie do trudno dostępnych miejsc, w które zwykła szczoteczka do zębów nie ma szans się dostać. Oczywiście, aby jak najdłużej zęby pozostałe białe, a zabieg piaskowania był wykonywany jak najrzadziej, powinno się zdecydowanie ograniczyć czynniki wywołujące przebarwienia - czyli właśnie papierosów, kawy, napojów barwiących, itd.

Lakierowanie

Brzmi groźne i może budzić skojarzenia z lakierem do włosów czy paznokci, lecz nie o to chodzi. Do tego zabiegu wykorzystuje się lakier fluorowy, który zabezpiecza szkliwo, a także nadaje mu wzmocnienia i sprawia, że zęby są bardziej odporne na próchnicę. Działa zdecydowanie dłużej niż fluor zawarty w paście do zębów. Ten podawany przez lekarza stomatologa zasycha, dzięki czemu utrzymuje się dłużej, a szkliwo ma szansę wchłonąć go więcej. To prowadzi do mocniejszych i zdrowszych zębów.

Wybór aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny

To rozwiązanie dla osób o niezbyt prostych zębach, które poprawi ich nieprawidłowe ustawienie, a także pomoże przy wadach zgryzu. Wpierw jednak musi zostać postawiona odpowiednia diagnoza, a później dobiera się odpowiedni aparat mając na uwadze wskazania kliniczne i oczekiwania pacjenta. Dostępne są jedno- i dwuszczękowe aparaty, porcelanowe, kryształowe, metalowe, różnokolorowe, a także mocowane od wewnętrznej strony zębów, jeśli komuś zależy na niewidocznym aparacie. Na wybór aparatu wpływa w dużej mierze budżet pacjenta. Wiadomo, że metalowy będzie znacznie tańszy niż kryształowy. Lepiej nie wybierać aparatu w pośpiechu, gdyż będzie on towarzyszył pacjentowi przez dłuższy czas, dopóki nie wyprostuje zębów.

Licówki

Ich zakładanie leży w sferze stomatologii estetycznej. W zasadzie przypominają sztuczne paznokcie, jeśli chodzi o wygląd i sposób zakładania. To cienkie, porcelanowe łuski, którym po nałożeniu na zęby nadaje się odpowiedni kształt oraz odcień.

Korony

Korony stosuje się wtedy, gdy zwykła plomba nie jest w stanie zaradzić mocnym uszkodzeniom. Najpierw doszlifowuje się zęba (bądź zęby) i dopiero na to umieszcza się koronę, która ma dawać wrażenie zdrowego i pełnego uzębienia.

Decydując się na zabieg stomatologii estetycznej należy oczywiście uprzednio skonsultować się z lekarzem oraz wypytać go o szczegóły takiego zabiegu, jak się go przeprowadza, a także jakie są przeciwwskazania do jego wykonania (przykładowo nie można wykonywać wybielania zębów u kobiet w ciąży i karmiących matek, a także u młodych osób do 16 roku życia).

Zdrowie jest najważniejsze i należy o nie dbać.