Poradnik dentystyczny

Jak pokonać stomatologiczne lęki i nerwy

Czy myśl o wizycie u dentysty sprawia, że jesteś zdenerwowany lub zaniepokojony w jakikolwiek sposób? Jeśli tak, to możesz chcieć zidentyfikować pierwotną przyczynę, zanim dowiesz się, co można z nią zrobić. Jeśli negatywne doświadczenia z przeszłości lub nadwrażliwość zębów sprawiają, że czujesz mdłości w fotelu dentystycznym do tego stopnia, że unikasz zabiegów dentystycznych - nadszedł czas, aby podjąć działania. Jeśli takie obawy zniechęcają Cię do szukania profesjonalnej pomocy dentystycznej, mogą narazić Cię na ryzyko rozwoju dolegliwości stomatologicznych lub nawet chronicznych problemów z zębami i dziąsłami.

Znajdź główną przyczynę

Po pierwsze, to naturalne, że przed wizytą u dentysty czujemy się trochę zaniepokojeni. Chociaż istnieją różne stopnie fobii dentystycznych, można je przeważnie przypisać kilku przyczynom. Czy jest to spowodowane wcześniejszym negatywnym doświadczeniem? Zadaj sobie pytanie, dlaczego to doświadczenie było złe, jakie okoliczności były jego przyczyną i czy było to zdarzenie jednorazowe, a nie problem z klinikami dentystycznymi w ogóle. Czy jesteś zakłopotany stanem swoich zębów? Nie krępuj się. Dentyści widzą podobne przypadki na co dzień i nie mogą Ci pomóc, jeśli nie znają pełnego zakresu Twojego stanu uzębienia. Czy to konkretny dentysta lub klinika zostawiła negatywny wycisk? Niektórym stomatologom i personelowi dentystycznemu brakuje wrażliwości wymaganej w zawodzie, ale od czasu do czasu należy spodziewać się braku obsługi. Nie pozwól, aby kilka złych jabłek zepsuło dla Ciebie cały wózek.

Wypróbuj kilka metod relaksacji

Jeśli rozumiesz psychologię bólu, to wiesz, że to mózg wzmacnia sygnał, który jest odpowiedzialny za 80-90% bólu, który odczuwasz. W momencie, gdy odwrócisz swoją uwagę od bólu, ból znacznie się zmniejsza, ponieważ wzmocnienie nie jest już konieczne.

Niektóre metody samopomocy relaksacyjnej można podczas wizyty dentystycznej obejmują:

  • Patrzenie na mały przedmiot w pokoju
  • Skupienie uwagi na nim przy jednoczesnym zachowaniu miękkości wzroku i nieznacznej utraty ostrości
  • Licząc ilość razy, kiedy wydychasz
  • Powtórz zdanie, które uspokaja twój umysł - jak "czuję się zrelaksowany i mam się naprawdę dobrze".
  • Wizualizacja bezpiecznego miejsca, prawdziwego lub wyobrażonego.

Wszystkie te metody auto-hipnozy zostały zaprojektowane tak, aby pomóc Ci wywołać poczucie spokoju i relaksu, kiedy czujesz się spięty lub niekomfortowy. Będziesz zaskoczony, jak dobrze mogą one pomóc podczas zabiegu stomatologicznego.

Poznaj swojego dentystę przed zabiegiem

Będzie to szczególnie pomocne, jeśli miałeś negatywne doświadczenia z przeszłości. Zapoznanie się z dentystą przed rozpoczęciem leczenia - i zbudowanie dobrej relacji z lekarzem - to świetny sposób, aby zmniejszyć strach przed nieznanym i przeciwdziałać wszelkim negatywnym wyobrażeniom, jakie mogą pojawić się w przeszłości.

Opcje stomatologii sedacyjnej

Jeśli powyższe nie działa tak dobrze, jak miałeś nadzieję, nie martw się. Wraz z rozwojem nowoczesnej medycyny dostępnych jest kilka form stomatologii sedacyjnej. Niezależnie od tego, czy jesteś bardziej odpowiedni dla stomatologii usypiającej , sedacji dożylnej (IV) lub znieczulenia ogólnego, te metody sedacji może pomóc nerwowych pacjentów czuć się komfortowo i zrelaksowany podczas zabiegu stomatologicznego.