Ortodoncja

Wpływ ssania kciuka na zdrowie zębów

Zaktualizowano: 2/11/2020

Czy Twoje dziecko ssie swój kciuk? Zastanawiasz się czy się tym przejmować czy nie? Wielu rodziców może nie rozumieć, dlaczego dzieci ssą kciuki lub inne palce, ale jest to w rzeczywistości bardzo powszechny odruch u małych dzieci. W rzeczywistości statystyki wskazują, że 45% dwu- i trzylatków ma ten nawyk.

Ssanie kciuka jest naturalnym odruchem u niemowląt i małych dzieci. Ssanie takich przedmiotów jak kciuk, palec czy smoczek często pomaga dzieciom czuć się bezpiecznie i szczęśliwie. Jest to często relaksujące i może wywoływać sen. Ssanie kciuka jest całkowicie normalne u dzieci i zazwyczaj przestają one ssać go między drugim a czwartym rokiem życia.

Wpływ na zęby

Ssanie kciuka staje się problematyczne dla zdrowia zębów, gdy dziecku zaczynają wyrastać zęby stałe. Może ono powodować zmiany w obrębie dna jamy ustnej, a także wpływać na prawidłowy wzrost jamy ustnej i ustawienie zębów.

Skutki mogą obejmować:

    Przekształcenie kości szczęki Niewspółosiowość zębów Zęby wyrastające poza swoje położenie Wystające przednie zęby Zgryz otwarty, w którym tylne zęby stykają się podczas gryzienia, ale przednie nie, co powoduje, że zgryz nie jest całkowicie zamknięty. Złe ułożenie/ruchy języka Zaburzenia mowy Węższe łuki zębowe Trudności w żuciu lub połykaniu

To, czy u dziecka pojawią się problemy związane ze ssaniem kciuka, czy też nie, zależy często od intensywności ssania. U biernych ssaków, którzy po prostu trzymają kciuk w ustach, mogą nie wystąpić żadne problemy. Natomiast u agresywnych ssaków często pojawiają się problemy z zębami, być może nawet z zębami mlecznymi.

Zerwanie z nawykiem

Większość dzieci po prostu wyrasta z tego nawyku. Zazwyczaj dzieje się to między drugim a czwartym rokiem życia. Do czasu wyrżnięcia się stałych zębów przednich dzieci powinny przestać ssać kciuk.

Jeżeli dziecko ssie kciuk i jest to dla niego powodem do niepokoju, ADA proponuje następujące wskazówki, które pomogą zachęcić dziecko do zaprzestania ssania.

    Chwal dziecko za to, że nie ssie, zamiast ganić je, gdy to robi Jeśli dziecko ssie kciuk, aby szukać pocieszenia, skup się na poprawieniu źródła niepokoju, a nie nawyku. Możesz przypomnieć dziecku o jego złym nawyku, zakrywając w jakiś sposób kciuk, np. plastrem lub skarpetką. Pediatra lub dentysta może być w stanie zapewnić dalszą zachętę. Mogą oni również przepisać coś, co można nałożyć na kciuk, aby nadać mu nieprzyjemny smak.

Podczas gdy ssanie kciuka u niemowląt jest całkowicie naturalne i nie stanowi problemu, kontynuowanie ssania w późniejszych latach może spowodować kilka problemów. Jeśli ssanie kciuka spowoduje krzywe zęby, nieprawidłowy zgryz lub zdeformowaną szczękę, może to zająć lata leczenia ortodontycznego, aby poprawić. Nie wspominając o tym, że ortodoncja jest bardzo droga i może kosztować nawet tysiące dolarów, jeśli nie masz planu dentystycznego. Zachęcanie dzieci do zaprzestania ssania kciuka i uniknięcia kryzysu stomatologicznego jest najlepszym rozwiązaniem.