Poradnik dentystyczny

Jak znaleźć dobrego stomatologa?

Problematyczne może być poszukiwanie dobrego dentysty, któremu zechcemy powierzyć swoje zęby. Często niezbyt dobre podejście stomatologa sprawia, że zaczynamy unikać następnych wizyt, a co z kolei przekłada się na pogorszenie stanu zębów. 

Szukając dentysty, dobrze jest zasięgnąć porady u znajomych, bliskich i innych, którzy szczerze wyrażają swoje opinie i będą w stanie wskazać dobrego specjalistę. W ten sposób można znaleźć kogoś, kto nie spowoduje rozczarowania. Przybliży to także atmosferę wizyty i orientacyjny cennik leczenia.

Innym źródłem cennych informacji na temat gabinetów dentystycznych jest oczywiście internet. Istnieje wiele portali, forów i stron, gdzie znaleźć można opinie, a także inne istotne informacje, na przykład o usługach czy cenach.

Nie warto jednak ślepo wierzyć we wszystko, co znajduje się w sieci. Często na forach internetowych istnieje marketing szeptany, a więc specjalnie zlecone opinie, które tworzą zatrudnione firmy marketingowe. Wówczas chodzi wyłącznie o przedstawianie danego specjalisty w samych superlatywach.

Większość gabinetów zwykle ma własną stronę internetową, gdzie znaleźć można potrzebne informacje związane ze usługami danego specjalisty.

Czy koszt usługi ma znaczenie?

Nie ma nic cenniejszego od zdrowia. Gdy jednak portfel nie jest zbyt zasobny, trudno odpowiednio o nie zadbać. Zwykle wysokie ceny świadczą o jakości usług, w tym także obecności specjalistycznego sprzętu. Czasami niska cena może nawet wiązać się z gorszymi materiałami. Trudno jednak stwierdzić, że jest to reguła.

Przy podejmowaniu decyzji dobrze jest skupić się na tym, co nas najbardziej interesuje. Dobrym zwyczajem będzie porównywanie cen konkretnych zabiegów, dzięki czemu można zorientować się, jakie mnie więcej są koszty danego leczenia. 

Atmosfera u dentysty

Dobry stomatolog nie tylko dba o nasze uzębienie. Ważne jest dla niego także dobre samopoczucie pacjenta, a także nienadwyrężanie jego finansów. Przykładowo, stomatolog może zaproponować zwykłe znieczulenie, które jest tańsze. Jest ono tak samo skuteczne jak drogie znieczulenie komputerowe.

Dentysta powinien pozwalać na wybór pacjenta, a także dawać mu czas na przemyślenie decyzji odnośnie leczenia. 

Jak znaleźć dobrego specjalistę i odpowiedni gabinet dentystyczny:

Przed rozpoczęciem poszukiwań, dokładnie przemyśl swoje potrzeby i oczekiwania. Innego dentysty potrzebujemy na przykład dla dziecka, niż ma to miejsce w przypadku dorosłego pacjenta. Zaczynając swoje poszukiwania, najlepiej jest sięgnąć po opinie swoich znajomych lub poszukać ofert w prasie lub sieci. Trzeba jednak mieć ograniczone zaufanie do internetowych opinii - powinny one być jak najbardziej konkretne, wówczas większa pewność, że zdanie na temat danego stomatologa jest prawdziwe. 

Można też bez zobowiązań sprawdzić konkretne gabinety, na przykład korzystając z kontrolnego przeglądu lub prosząc o radę. Wówczas zarówno w poczekalni, jaki też przy bezpośrednim kontakcie, można wyrobić sobie zdanie na temat konkretnego miejsca. Dobrze też podpatrzeć reakcje innych pacjentów, zwracając uwagę czy są zadowoleni po wyjściu z gabinetu.

Ważna jest także higiena i zachowanie standardów w gabinetach. Nie bez znaczenia pozostaje czystość i sterylność pomieszczeń u stomatologa. Wystrój nie jest jednak najważniejszy, niekiedy skromne wnętrze skrywa prawdziwego specjalistę, który jest niezwykle kompetentny. 

Jeśli wybrany przez ciebie dentysta nie spełnia twoich oczekiwań, nie miej skrupułów aby zacząć szukać na nowo. Warto jednak nie przesadzić i nie zmieniać dentysty co chwilę, zwłaszcza po rozpoczęciu leczenia konkretnego zęba.