Ortodoncja

Jakie prace stomatologiczne wykonują ortodonci?

Jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, może być trudno zrozumieć, których lekarzy odwiedzać w celu wykonania poszczególnych zabiegów. Podczas gdy możesz iść do zwykłego dentysty na czyszczenie, korony dentystyczne i inne rutynowe zabiegi, niektóre prace dentystyczne wymagają opieki specjalisty, takiego jak ortodonta.

Najczęściej, gdy myślisz o ortodonta, myślisz o aparaty ortodontyczne. Jest to część tego, co robią, ale wykonują również wiele innych zabiegów, takich jak repozycjonowanie szczęki i te, które pomagają naprawić problemy spowodowane ssaniem kciuka.

Skorzystaj z tego przewodnika, aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie rodzaje zabiegów wykonują ortodonci i kiedy może zaistnieć potrzeba ich odwiedzenia. Odpowiemy na pytania takie jak "co robi ortodonta?", wyjaśnimy różnicę między dentystą a ortodontą oraz jak zaoszczędzić pieniądze na opiece ortodontycznej.

 • Co robi ortodonta?
 • Ortodonci a dentyści
 • Kiedy należy zobaczyć ortodontę?
 • Czego należy oczekiwać podczas wizyty u ortodonty?
 • Jak znaleźć dobrego ortodontę

Czym zajmuje się ortodonta?

Wierzcie lub nie, ale praca ortodonty nie jest tylko kosmetyczne. Praca wykonywana przez ortodontów jest bardzo praktyczna, poprawia jakość życia wielu pacjentów i zapobiega poważniejszym problemom w przyszłości poprzez wczesne usuwanie nieprawidłowości w uzębieniu.

Kim jest ortodonta? Istnieją dwa aspekty, które definiują ortodontę: jakie warunki leczą i jakie procedury wykonują. Według American Association of Orthodontics, ortodonci to lekarze, którzy "diagnozują, zapobiegają, przechwytują i leczą nieprawidłowości zębowe i twarzowe".

Ortodonci wykonują zabiegi w celu naprawienia warunków takich jak:

 • Overbites
 • niedorozwinięcia
 • Przepełnienie
 • Zgryzy krzyżowe
 • Zgryzy otwarte
 • Duże odstępy między zębami
 • Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego
 • Niewspółosiowość spowodowana ssaniem kciuka lub butelki

Niektóre z najczęstszych zabiegów ortodontycznych obejmują:

 • Aparaty ortodontyczne (tradycyjne aparaty metalowe, aparaty lingwalne itp.)
 • Przezroczyste aparaty (takie jak Invisalign®)
 • Wkłady retencyjne
 • Ekspandery podniebienne
 • Szyny do korekty ustawienia szczęk

Ortodonci a dentyści

Ortodonci i dentyści zarówno pomóc dbać o zdrowie jamy ustnej, ale to, gdzie podobieństwa między ich ról się kończy. Oto niektóre z najbardziej znaczących sposobów, w których ortodonci i dentyści różnią się od siebie:

 • Skupienie: Podczas gdy dentyści zajmują się ogólnymi problemami dotyczącymi zdrowia jamy ustnej związanymi z zębami i dziąsłami, takimi jak próchnica, uszkodzenia i problemy kosmetyczne, ortodonci specjalizują się w radzeniu sobie z wadami zgryzu - ustawieniem zębów i szczęk.
 • Rodzaje zabiegów: Dentyści wykonują zabiegi określane zwykle jako stomatologia ogólna, takie jak korony, protezy, ekstrakcje i kanały korzeniowe, a także niektóre zabiegi stomatologii estetycznej, takie jak łączenie zębów i wybielanie zębów. Według Colgate, ortodonci wykonują procedury, które są przeznaczone do poprawy wyrównania zębów i szczęk, takich jak aparaty ortodontyczne, wyrównanie szczęki i rozszerzenie podniebienia.
 • Edukacja/szkolenie: Obie dyscypliny wymagają tytułu licencjata i 4 lat szkoły stomatologicznej. Ponieważ ortodoncja jest specjalnością stomatologiczną, ostatnie dwa lata będą koncentrować się na szkoleniu w tej dyscyplinie. Po ukończeniu szkoły zarówno stomatolodzy, jak i ortodonci zdają egzaminy i uczestniczą w programach rezydenckich przed podjęciem samodzielnej praktyki. Ortodonci muszą być również certyfikowane przez US National Board of Orthodontics, który pozwala ortodontów do praktyki w USA i wymaga ortodontów, aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w ich dziedzinie stomatologicznej.

Ortodonci i stomatolodzy mogą współpracować, aby pomóc Ci osiągnąć zdrowy uśmiech można czuć się pewnie w.

Kiedy należy zobaczyć ortodontę?

Jeśli masz problemy z powodu pozycjonowania zębów - takie jak zaburzenia mowy, dyskomfort, itp. lub są niezadowoleni z wyrównania uśmiechu, prawdopodobnie trzeba będzie zobaczyć ortodontę. Zazwyczaj najpierw odwiedzić swojego głównego dentysty, który wykona badanie i dokonać profesjonalnego zalecenia w oparciu o stan zdrowia jamy ustnej i problem, który chcesz rozwiązać. Następnie dentysta skieruje Cię do ortodonty, jeśli jest on odpowiednim specjalistą do zapewnienia rodzaju leczenia, którego szukasz.

Czego należy oczekiwać podczas wizyty u ortodonty?

Po pierwsze, będziesz mieć konsultacji z ortodontą o swoich celów leczenia. W tym momencie, mogą one odpowiedzieć na wszelkie pytania można mieć o możliwościach leczenia, stan, itp. Podczas konsultacji, będą one również przegląd historii medycznej i stomatologicznej i wykonać badanie, które prawdopodobnie będzie obejmować zdjęcia rentgenowskie i tworzenie formy, lub wycisk, zgryzu. Forma jest następnie używany do tworzenia aparatów ortodontycznych, które pasują wygodnie i bezpiecznie w ustach. Gdy dojdziesz do porozumienia w sprawie planu leczenia, uzgodnisz płatność i rozpoczniesz proces.

Jeśli korzystasz z aparatu ortodontycznego, podczas pierwszej wizyty lekarz przyklei druty i zamki do przedniej części zębów za pomocą kleju dentystycznego. Leczenie ortodontyczne zwykle trwa kilka miesięcy lub nawet lat, więc ortodonta zaplanuje kolejne wizyty, aby w razie potrzeby dokonać korekty aparatu i upewnić się, że postępujesz zgodnie z jego zaleceniami.

Po przesunięciu zębów do ich ostatecznych pozycji, ortodonta przepisze Ci retainer, który pomoże utrzymać zęby na miejscu. Zazwyczaj na początku retainer nosi się codziennie, ale z czasem może być noszony rzadziej. Możesz nadal wymagać okazjonalnych wizyt kontrolnych, w zależności od Twojego leczenia.

Jak znaleźć dobrego ortodontę

Wybór ortodonty nie jest decyzja, która powinna być podjęta lekko. Podobnie jak w przypadku każdego innego dostawcy usług medycznych, chcesz się upewnić, że są godne zaufania i dobre w tym, co robią. Oto kilka rzeczy, które należy zrobić podczas badania ortodontów, więc można znaleźć kogoś, kto jest wykwalifikowany i dobre dopasowanie:

 • Poproś o rekomendacje od przyjaciół lub rodziny
 • Przeczytaj recenzje online
 • Upewnij się, że są one objęte ubezpieczeniem
 • Sprawdź ich stronę internetową i zobacz, czy mają jakieś certyfikaty, specjalne oznaczenia lub nagrody

Biorąc swój czas na badania ortodonta wcześniej może zapewnić Ci spokój umysłu, że jesteś w dobrych rękach.

Należy pamiętać, że po pierwszej wizycie na konsultacje, można również zdecydować, że nie są wygodne z nimi i znaleźć inny ortodonta.

Jak zaoszczędzić na ortodontę

Aparaty ortodontyczne kosztują dużo pieniędzy, co zniechęca ludzi do ich uzyskania, nawet jeśli naprawdę ich potrzebują. Dorosłych aparaty mogą być szczególnie drogie, a wiele planów dentystycznych nie pomagają z aparatami po 17 lub 18 roku życia.

Nawet jeśli masz ubezpieczenie, Twoja opieka ortodontyczna może nie być objęta ubezpieczeniem - zwłaszcza jeśli to, co próbujesz naprawić, nie ma wpływu na zdrowie jamy ustnej. Podobnie jak w przypadku zabiegów stomatologii estetycznej, aparaty ortodontyczne ze względu na estetykę zwykle nie są objęte ubezpieczeniem.

Na szczęście, istnieją inne sposoby, aby zaoszczędzić na kosztach aparatu ortodontycznego, w tym:

 • Plany płatności: W niektórych przypadkach Twój ortodonta może być skłonny do współpracy z Tobą i ustalenia planu płatności. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na leczenie ortodontyczne z góry, zapytaj lekarza, czy istnieje sposób na podzielenie płatności na kilka miesięcy.
 • Leczenie z rabatem: Być może będziesz w stanie poddać się leczeniu za ułamek ceny w lokalnej szkole stomatologicznej. Dowiedz się, czy jest tam program ortodontyczny i czy oferują one usługi o obniżonych kosztach w ramach swoich szkoleń.
 • Programy dla osób o niskich dochodach: Istnieje wiele programów zaprojektowanych, aby pomóc rodzinom o niskich dochodach zakwalifikować się do leczenia ortodontycznego. Badania programów, takich jak American Association of Orthodontists' Donated Dental Services, aby dowiedzieć się, czy ty lub twoje dziecko kwalifikuje.
 • Dentystyczne plany oszczędnościowe: Dentystyczny plan oszczędnościowy to członkostwo, które daje dostęp do ekskluzywnych oszczędności na leczenie stomatologiczne.

Pobierz leczenie ortodontyczne, którego potrzebujesz

Teraz, gdy odpowiedzieliśmy na pytania "co robi ortodonta?" i "jaka jest różnica między dentystą a ortodontą?", prawdopodobnie masz lepsze pojęcie, czy ortodonta jest najlepszym praktykiem, aby pomóc Ci z problemami stomatologicznymi. Dla wielu ludzi, strach, niepewność i ograniczenia finansowe stoją na drodze do ich poszukiwania leczenia ortodontycznego, których potrzebują. Ale jak widać, nie ma powodu, aby odłożyć aparat ortodontyczny lub inne zabiegi ortodontyczne. Ortodonci są doskonale wyszkoleni w swojej dziedzinie, można ich łatwo zweryfikować, a przy odpowiedniej strategii oszczędzania mogą być przystępni cenowo.

Zarejestruj się w dentystycznym planie oszczędnościowym i znajdź ortodontę w naszej sieci dostawców, aby uzyskać potrzebną opiekę za ułamek kosztów.

Dowiedz się więcej na: http://delasens.pl