Stomatologia estetyczna

Czy choroby dziąseł mogą powodować raka?

15 października 2018

Wszyscy wiemy, że powinniśmy dbać o nasze zęby. Wydaje się, że każdego dnia pojawiają się doniesienia o badaniach łączących zdrowie jamy ustnej z ogólnym stanem naszego zdrowia. Jednak nie tylko o zęby powinniśmy dbać, ale także o dziąsła! Zwłaszcza choroby dziąseł wielokrotnie łączono z wieloma powszechnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, choroby serca, udar, choroba Alzheimera i nowotwory, co skłania nas do zastanowienia się, czy choroby dziąseł mogą powodować raka?


Związek między chorobami dziąseł a rakiem

Najnowsze badania wykazały pewien związek między chorobami dziąseł a rakiem.

  • W sierpniu 2017 r. badanie przeprowadzone na prawie 66 000 kobiet wykazało, że u tych, u których w przeszłości występowały choroby dziąseł, stwierdzono również zwiększoną częstość występowania raka przełyku, raka płuc, raka pęcherzyka żółciowego, czerniaka i raka piersi.
  • Pod koniec 2017 r. badania przeprowadzone w Finlandii sugerowały, że bakterie wywołujące choroby przyzębia mogą być również przyczyną niektórych nowotworów, zwłaszcza raka trzustki.
  • Na początku tego roku kolejne badania wykazały związek z rakiem u osób z chorobami dziąseł, tym razem z rakiem płuc i jelita grubego.

Jak dotąd żadne badania nie wykazały, że choroby dziąseł powodują raka

.

Chociaż nie znamy dokładnego związku między chorobami dziąseł a rakiem, to jednak zwalczanie bakterii występujących w przypadku chorób dziąseł, jak również rzucenie palenia, zdrowe odżywianie, ćwiczenia fizyczne i unikanie alkoholu są bardzo zalecane w celu obniżenia ryzyka zachorowania na raka.

Profilaktyka chorób dziąseł w celu zapobiegania nowotworom

Chorobom dziąseł można zapobiegać, stosując odpowiednie praktyki w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego (American Dental Association) należy do nich m.in:

  • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie
  • Codziennie nitkuj zęby
  • Codziennie płucz zęby płynem do płukania jamy ustnej zatwierdzonym przez ADA
  • Żuj gumę bez cukru między posiłkami
  • Wizyty u dentysty co najmniej dwa razy w roku

Ponieważ związek między chorobami dziąseł a innymi chorobami jest coraz silniejszy, nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie, kontynuowanie lub wznowienie zdrowej rutyny w zakresie zdrowia jamy ustnej. Zacznij już dziś od umówienia się na wizytę u dentysty, aby upewnić się, że robisz wszystko, co w Twojej mocy, by zapobiec chorobom dziąseł i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i inne choroby.

Chcesz być proaktywny w zakresie zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia? Chcesz wrócić na właściwą drogę? Skontaktuj się z dentystą PERFECT TEETH już dziś, wchodząc na stronę internetową lub dzwoniąc pod numer 844-717-9588, aby umówić się na wizytę.

Reviewed by PERFECT TEETH Periodontolog Douglas Hardy, DMD MHS