Stomatologia estetyczna

Jak zapobiegać suchości w ustach podczas snu

15 listopada 2018 r.

Jeśli cierpisz z powodu suchości w ustach, nie jesteś sam. Choć szacunki są bardzo różne, można śmiało powiedzieć, że miliony ludzi w pewnym momencie doświadczają suchości w ustach. Jeśli jesteś jedną z tych osób, wiesz, że najgorsza jest noc, kiedy budzisz się sparaliżowany, a brak ulgi może być nieprzyjemny i frustrujący. Przewlekła suchość w ustach jest nie tylko irytująca i często bolesna, ale nieleczona może prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł. Czy nie byłoby miło dowiedzieć się, jak zapobiegać suchości jamy ustnej podczas snu i znaleźć ulgę?

Przyczyny i objawy suchości w ustach

Po pierwsze, należy zrozumieć przyczyny i objawy suchości jamy ustnej. Ślina jest naturalną częścią układu pokarmowego, która pomaga rozkładać pokarmy i oczyszczać jamę ustną z bakterii. Suchość w jamie ustnej (kserostomia) charakteryzuje się brakiem śliny. Brak śliny może powodować trudności w odczuwaniu smaku, żuciu, połykaniu, a nawet mówieniu. Bez śliny lub bez jej odpowiedniej ilości bakterie mogą przywierać do zębów i powodować próchnicę, co może prowadzić do infekcji w jamie ustnej, a nawet utraty zębów.

Suchość w jamie ustnej nie jest jednak chorobą samą w sobie; jest ona objawem innych schorzeń. Może być spowodowana przyjmowaniem leków, paleniem tytoniu, radioterapią, starzeniem się, a nawet takimi chorobami, jak cukrzyca czy choroba Parkinsona. Do najczęstszych objawów suchości w jamie ustnej należą: uczucie pragnienia, suchość i lepkość w ustach, spierzchnięte wargi, pieczenie/mrowienie w ustach i na języku oraz nieświeży oddech.

Jak zapobiegać suchości w jamie ustnej podczas snu

Ale dlaczego tak źle jest w nocy? W wielu przypadkach można za to winić oddychanie przez usta. Najlepszym lekarstwem na suchość w ustach jest rozwiązanie problemów zdrowotnych leżących u ich podłoża, jednak może to zająć trochę czasu i większość osób potrzebuje bardziej natychmiastowych rozwiązań. Rozważ następujące rozwiązania:

 • Pij wodę przez cały dzień - dbaj o nawodnienie organizmu
 • Żuj gumę bez cukru lub ssij cukierki bez cukru albo miętówki, aby zwiększyć wydzielanie śliny
 • Szczotkuj zęby pastą z fluorem
 • Używaj płynów do płukania jamy ustnej, płukanek i/lub pasty do zębów przeznaczonych dla osób z suchością jamy ustnej.
 • Stosuj preparat sztucznej śliny, dostępny bez recepty lub przepisany przez lekarza lub dentystę
 • Unikaj kwaśnych lub pikantnych potraw, które mogą pogorszyć stan jamy ustnej
 • Ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny, zwłaszcza w nocy
 • Rzuć palenie
 • Porozmawiaj z lekarzem o oddychaniu przez usta lub chrapaniu
 • Przedyskutuj zmianę leków w celu zmniejszenia suchości w jamie ustnej jako efektu ubocznego
 • Utrzymuj dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju bakterii, ubytków i chorób dziąseł.
 • Używaj nawilżacza powietrza, aby dodatkowo nawilżyć powietrze.
 • W nocy miej przy łóżku wodę i/lub chipsy z lodem na wypadek, gdybyś obudził się zaschnięty.

Cierpisz z powodu suchości w ustach? W ramach planu dbania o zdrowie jamy ustnej już dziś skontaktuj się z dentystą PERFECT TEETH i podziel się z nim swoją historią zdrowia, w tym przyjmowanymi lekami. Zapytaj, jak zapobiegać suchości jamy ustnej podczas snu i jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w Twojej konkretnej sytuacji. Znajdź dentystę już teraz online, aby umówić się na wizytę!

Reviewed by PERFECT TEETH Dentist, Dr Nick Venuto.