Czy nosisz protezy zdejmowane, które są źle dopasowane i chwieją się? Jeśli tak, to możesz rozważyć zakup protez stałych. Jeśli masz jeden lub więcej brakujących zębów, istnieje wiele możliwości leczenia, które mają na celu przywrócenie funkcji i piękna do swojego uśmiechu.
Protezy oferują jedną z najbardziej opłacalnych metod uzupełnienia brakujących zębów. Jednakże, jeśli nie są one prawidłowo dopasowane, protezy ruchome mogą zacząć się rozluźniać i przesuwać z czasem, powodując dyskomfort, jednocześnie utrudniając mowę i jedzenie. Przedłużające się noszenie protez ruchomych może również prowadzić do skurczu kości szczęki. Kolejna skarga dotyczy nieporządanych i klejących się klejów do protez zębowych - nawiasem mówiąc, nie jest to najbardziej stabilny sposób utrzymania sztucznych zębów w pozycji.
Protezy całkowite - czy są różne rodzaje?
Zaawansowana technologia dentystyczna dała współczesnym pacjentom możliwość rozwiązania tych problemów dzięki protezom stałym. Protezy stałe - znane również jako protezy nieusuwalne - to w zasadzie urządzenia protetyczne, które składają się z szeregu zębów protetycznych połączonych z ramą, która jest utrzymywana w pozycji przez implanty dentystyczne. Dzięki protezom stałym pacjenci mogą jeść, żuć, gryźć, rozmawiać i uśmiechać się - bez obawy, że ich zęby protetyczne mogą się ześlizgiwać i ślizgać podczas wykonywania tych codziennych czynności.
Typowa procedura zakładania protez stałych obejmuje badanie jamy ustnej uzębienia pacjenta, a następnie skanowanie kości szczęki w celu ustalenia dokładnych miejsc umieszczenia implantów - dwa w przedniej części i dwa w tylnej części kości szczęki. Po okresie gojenia na implantach zostaną założone protezy stałe, w którym to czasie implanty połączą się biologicznie z kością szczękową w procesie zwanym osseointegracją.
Jak wszystkie zabiegi stomatologiczne, nie ma idealnej metody na uzupełnienie brakujących zębów, a protezy stałe są tylko jedną z popularnych opcji. Przyjrzyjmy się niektórym jej zaletom i wadom:
Zalety protez dentystycznych stałych
- W porównaniu z tradycyjnymi implantami, protezy stałe wymagają krótszych czasów operacji i gojenia, a także mniej inwazyjnych zabiegów i dyskomfortu pooperacyjnego;
- W porównaniu z protezami ruchomymi, pacjenci korzystający z protez stałych mogą wygodniej jeść i mówić;
- Zapewniają bardziej równomierne rozłożenie siły gryzienia;
- Długotrwała i wytrzymała;
- Bezproblemowa konserwacja - nie ma potrzeby wyjmowania protezy do czyszczenia;
- Minimalna liczba wymaganych implantów dentystycznych;
- Wspiera rysy twarzy, nadając pacjentom bardziej naturalny, młodzieńczy wygląd.
- Pasuje lepiej niż zdejmowane protezy, zapewniając optymalny komfort. Może być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta lub precyzyjnie dopasowana do jego ust;
Jakie są względy dotyczące noszenia protez?
Mimo że protezy stałe są stosunkowo bezpieczne, to jednak wiążą się z procesem chirurgicznym. Mogą być one również podatne na infekcje i stany zapalne. Jednak przy prawidłowym czyszczeniu i regularnych wizytach u dentysty większość pacjentów nie doświadczy żadnych infekcji, stanów zapalnych ani dolegliwości stomatologicznych. Co więcej, podczas gdy protezy stałe mogą być bardziej kosztowne (zarówno zabieg chirurgiczny, jak i wymiana korony protetycznej/arkusza), to w dłuższej perspektywie korzyści znacznie przewyższają koszty w porównaniu z protezami ruchomymi.
Jeśli rozważasz uzyskanie stałych protez zębowych, dobrym pomysłem jest szczegółowe omówienie procedury z wykwalifikowanym i wykwalifikowanym dentystą kosmetycznym, tak abyś podjął świadomą decyzję.