Poradnik dentystyczny

Poznaj zalety cyfrowych zdjęć rentgenowskich

Promieniowanie rentgenowskie jest stosowane codziennie w medycynie i stomatologii. Stały się one tak powszechne, że naprawdę nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi. Jednak od czasu odkrycia przez Roentgena promieniowania rentgenowskiego w 1895 r. w radiologii dokonano niesamowitych postępów. Tradycyjnie, zdjęcia rentgenowskie były wykonywane na kliszy i wywoływane w ciemni. Dzisiejsza technologia doprowadziła nas do cyfrowych zdjęć rentgenowskich, które mają wiele zalet w porównaniu z ich konwencjonalnymi odpowiednikami. Używamy wyłącznie cyfrowych zdjęć rentgenowskich do diagnozowania chorób zębów. Poniżej dowiemy się, dlaczego radiologia cyfrowa jest uważana za najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodę wykonywania zdjęć rentgenowskich zębów.

Jak działa rentgen stomatologiczny?

Zarówno tradycyjne, jak i cyfrowe zdjęcia rentgenowskie są wykonywane przy użyciu specjalnej lampy emitującej promieniowanie rentgenowskie. Gdy promienie rentgenowskie przechodzą przez jamę ustną, zęby i kości szczęki pochłaniają więcej promieni niż tkanki miękkie jamy ustnej. Dlatego też na ostatecznym zdjęciu zęby wydają się jaśniejsze. Dodatkowo, ubytki i infekcje wydają się znacznie ciemniejsze, ponieważ nie pochłaniają tak wielu promieni rentgenowskich jak zdrowa struktura zęba.

Czym różnią się cyfrowe zdjęcia rentgenowskie od tradycyjnych zdjęć rentgenowskich?

Podczas gdy do wykonywania tradycyjnych zdjęć rentgenowskich używa się kliszy fotograficznej, do wykonywania zdjęć cyfrowych stosuje się specjalne czujniki. Istnieją dwa rodzaje stomatologicznych zdjęć rentgenowskich:

  • Wewnątrzustne: Aby wykonać zdjęcia wewnątrzustne, czujniki umieszczane są wewnątrz jamy ustnej. Te zdjęcia rentgenowskie są korzystne do diagnozowania określonych obszarów i są powszechnie stosowane do wykrywania ubytków, infekcji i utraty kości przyzębia.
  • Zewnątrzustne: Zdjęcia zewnątrzustne, określane również jako panoramiczne, są wykonywane z czujnikiem umieszczonym na zewnątrz jamy ustnej. Ten rodzaj zdjęcia rentgenowskiego daje obraz całego uzębienia. Jest ono pomocne w identyfikacji położenia zębów mądrości, nerwów żuchwy, zatok szczękowych i innych punktów orientacyjnych w obrębie twarzoczaszki.

Zalety cyfrowego zdjęcia rentgenowskiego

Istnieje kilka zalet stosowania cyfrowych zdjęć rentgenowskich w porównaniu z tradycyjnymi zdjęciami na kliszy. Przyjrzyjmy się tylko kilku z nich.

Zmniejszona ekspozycja na promieniowanie

Co najważniejsze, obrazowanie cyfrowe zmniejsza narażenie na promieniowanie nawet o 80 procent. Dr Norman Medina i cały nasz personel w Seasons of Smiles uważają, że ważne jest, aby zapewnić najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne leczenie dla naszych pacjentów. Kiedy masz zdjęcia rentgenowskie wykonane w naszym gabinecie w Camden, możesz być pewien, że otrzymujesz opiekę najwyższej jakości.

Natychmiastowe obrazowanie

Tradycyjne zdjęcia rentgenowskie z kliszy muszą być wywoływane w ciemni lub w procesorze rentgenowskim. To wymaga czasu. W przypadku obrazowania cyfrowego zdjęcia rentgenowskie są gotowe do natychmiastowego oglądania. Pozwala to lekarzowi i pacjentowi na natychmiastową rozmowę o wynikach badań.

Ponieważ zdjęcia rentgenowskie są cyfrowe, można je łatwo przesłać pocztą elektroniczną do innych stomatologów. Może to być szczególnie pomocne w przypadku współpracy - i oszczędza czas zarówno pacjenta, jak i lekarza.

Manipulacja obrazem

Zdjęcia cyfrowe mogą być zmieniane po ich wykonaniu. Możemy je rozjaśniać, przyciemniać, powiększać, regulować kontrast i wiele więcej. Pozwala to dr Medinie na dokładne zobrazowanie anatomii jamy ustnej w celu postawienia właściwej diagnozy.

Świadomość ekologiczna

Bylibyśmy niedbali, gdybyśmy nie wspomnieli o korzyściach dla środowiska, jakie daje cyfrowe zdjęcie rentgenowskie. Ponieważ nie ma potrzeby obróbki chemicznej, cyfrowe zdjęcia rentgenowskie produkują znacznie mniej odpadów. Zdjęcia rentgenowskie na kliszy wymagają utrwalacza i wywoływacza, nie wspominając o samych kliszach. Rezygnując z tych rzeczy, możemy wyeliminować wpływ tradycyjnych zdjęć rentgenowskich na środowisko.