Poradnik dentystyczny

Tomografia komputerowa zatok

Kiedy lekarz diagnozuje problem z zatoką, jednym z najpotężniejszych dostępnych narzędzi jest tomografia komputerowa.

Skanowanie tomografii komputerowej wykonuje zdjęcia obszaru ciała w różnych przekrojach. Znany jest również jako skanowanie tomografii komputerowej; oba terminy odnoszą się do tej samej procedury. "CT" oznacza "tomografię komputerową", co oznacza, że urządzenie wykonuje wiele zdjęć rentgenowskich tej samej części ciała na różnych głębokościach. Lekarz kończy się dokładnym trójwymiarowym obrazem ocenianej części ciała.

Aby to sobie wyobrazić, wyobraź sobie jabłko. Jeszcze nie wiesz, jak wygląda wnętrze jabłka. Ale jeśli pokroisz jabłko na bardzo cienkie plasterki (lub przekroje) i ułożysz je w odpowiedniej kolejności, możesz przyjrzeć się różnym "głębokościom" jabłka i zobaczyć, jak struktury rozciągają się wewnątrz owocu w trzech wymiarach. Jeśli na powierzchni jest siniak, na przykład, można zobaczyć, jak głęboko sięga; można spojrzeć na przekrój poprzeczny z samego środka, być może, i zobaczyć, jak szeroka jest struktura w rdzeniu jabłka.

Skanery tomografii komputerowej robią to bez krojenia. Zamiast tego, maszyny te używają promieni rentgenowskich, aby spojrzeć pod powierzchnię skóry. Robią serię zdjęć, które razem wzięte dają trójwymiarowe wyobrażenie o tym, co dzieje się wewnątrz skanowanej części ciała.

Tomografia zatok

Tomografia komputerowa jest wykorzystywana do obrazowania nieprawidłowości w obrębie jam zatokowych. Specjaliści ds. laryngologii regularnie korzystają z nich, aby pomóc w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z przewlekłymi problemami zatokowymi oraz w ustaleniu, czy operacja jest uzasadniona i w jaki sposób powinna być wykonana.

Tomografia zatok jest wykorzystywane do następujących celów:

  • aby ocenić wypełnione płynem lub gęsto upamiętnione zatoki.
  • aby pomóc w potwierdzeniu diagnozy zapalenia zatok.
  • do oceny zaburzeń powodujących zapalenie.
  • uczyć się o wzroście w jamie nosowej i zatokach (łagodnych i rakowych).
  • aby stworzyć "mapę" jam zatok pacjenta w celu zaplanowania operacji.

Na poniższych obrazach skanowania tomografii komputerowej można zobaczyć różne zatoki. Czarne obszary wskazują, że w tym obszarze obrazu znajduje się powietrze. Białe obszary wskazują na kość lub tłuszcz.  Szary oznacza tkankę lub wodę. W zatokach, które są wypełnione powietrzem, normalne, zdrowe zatoki powinny być przeważnie czarne.