Ortodoncja

Co powinieneś wiedzieć o kanałach korzeniowych?

Czy potrzebujesz leczenia kanałowego? Leczenie kanałowe często ma złą sławę, ale jest bardziej powszechne niż myślisz! Aby się przygotować, dowiedz się, co możesz o leczeniu endodontycznym przed i podczas wizyty u dentysty. Możemy pomóc!

Oto, co musisz wiedzieć o kanałach korzeniowych.

Co to jest kanał korzeniowy?

Kanał korzeniowy to naturalne, wypełnione miazgą miejsce w korzeniu zęba. Podczas leczenia kanałowego (zwanego również leczeniem endodontycznym), Twój dentysta usuwa nerw i miazgę zęba, a następnie oczyszcza go. Po wykonaniu tych czynności ząb zostaje zaplombowany.

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?

Kiedy ząb jest mocno spróchniały lub zainfekowany, leczenie kanałowe może być najlepszym sposobem na jego uratowanie i zapobieżenie rozprzestrzenienia się infekcji na sąsiednie zęby.

Gdzie przeprowadza się leczenie kanałowe zęba?

Istnieją trzy "sekcje" zębów, w których stosuje się leczenie kanałowe:

    Zęby przednie (Anterior) Zęby boczne (Bicuspid) Zęby tylne (trzonowe)

Im większy ząb, tym więcej ma kanałów korzeniowych, dlatego u niektórych osób może być konieczne wielokrotne leczenie kanałowe tylnych zębów. Większe zęby mają większą liczbę kanałów korzeniowych, a tym samym większy potencjał infekcji.

Zęby przednie

Zęby przednie mają zazwyczaj pojedynczy korzeń zawierający jeden kanał korzeniowy.

Zęby tylne

Zęby tylne mają zazwyczaj dwa lub trzy korzenie, z których każdy zawiera jeden lub dwa kanały korzeniowe. Dlatego też im dalej w jamie ustnej znajduje się ząb, tym więcej pracy trzeba wykonać przy każdym zębie. W konsekwencji sprawia to, że leczenie kanałowe zębów tylnych jest droższe niż zębów przednich.

Jak przebiega leczenie kanałowe (proces leczenia kanałowego)?

Etapy leczenia kanałowego obejmują:

    Zdjęcia rentgenowskie Miejscowe znieczulenie Usunięcie bakterii i próchnicy Uszczelnienie zęba Umieszczenie korony

1. Rentgen stomatologiczny

Stomatolodzy wykonują zdjęcia rentgenowskie, aby zobaczyć kształt kanałów korzeniowych i określić, czy występują oznaki infekcji.

2. Znieczulenie miejscowe

Znieczulenie miejscowe jest stosowane do znieczulenia obszaru w pobliżu zęba. Nie zawsze jest to konieczne, ponieważ nerw jest już martwy, ale dentyści często znieczulają ten obszar, aby pacjenci czuli się bardziej zrelaksowani.

3. Usunięcie bakterii i próchnicy

Bakterie i zniszczona tkanka nerwowa są usuwane z zęba po wywierceniu otworu dostępowego w zębie i miazdze.

4. Uszczelnienie zęba

Dentysta podejmuje decyzję o zaplombowaniu zęba jeszcze tego samego dnia lub umieszczeniu w otworze leku i odczekaniu kilku dni, aż lek wyleczy ząb.

5. Założenie korony (opcjonalnie)

Po leczeniu kanałowym ząb może, ale nie musi, wymagać założenia korony w celu jego dalszego zabezpieczenia.

Jakie pytania należy zadać lekarzowi dentyście na temat kanałów korzeniowych?

Przed wykonaniem leczenia kanałowego należy zadać następujące pytania swojemu dentyście ogólnemu:

    Czy zabieg będzie wykonywany przez Ciebie (stomatologa ogólnego) czy przez specjalistę stomatologa (endodontę)? Ma to wpływ zarówno na koszt, jak i na proces leczenia. Zgodnie z cennikiem Careington Care 500, oszczędności na leczeniu kanałowym u dentysty ogólnego wynoszą zazwyczaj 50% lub więcej. Średnia branżowa oszczędność w przypadku specjalisty korzystającego z detalicznego planu dentystycznego wynosi zazwyczaj 20-25% w stosunku do stawek stosowanych przez specjalistę. Niestety, przy każdym planie specjaliści nie schodzą z cen tak bardzo jak dentyści ogólni. Czy uważa Pan, że po zakończeniu leczenia kanałowego ząb będzie wymagał założenia korony w celu ustabilizowania zęba? W zależności od rodzaju zęba i powodu, dla którego wykonano kanałowe leczenie zęba, lekarz może chcieć założyć na niego koronę. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Czy po zakończeniu leczenia kanałowego będę potrzebował wizyt kontrolnych w celu monitorowania zęba? Jeśli tak, jak będą wyglądały te wizyty? Jak silny ból jest normalny po leczeniu kanałowym? Czy powinienem odczuwać jakikolwiek ból? Czy są inne pytania, które powinienem zadać, a o których być może nie wiem, jak je zadać?

Aby uzyskać więcej informacji na temat kosztów leczenia kanałowego i powodów, dla których może być ono potrzebne, zapoznaj się z naszym artykułem o tanich kanałach korzeniowych lub zacznij oszczędzać już dziś, korzystając z dentystycznego planu oszczędnościowego.