Stomatologia estetyczna

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Ten dział w medycynie "naprawia" wszelkie defekty w wyglądzie naszych zębów i twarzy. Piękny uśmiech oznacza dobrą kondycję zdrowotną i dodaje atrakcyjności i odmładza nas. Wiemy przecież, że mając idealnie proste i śnieżnobiałe zęby jesteśmy pewni siebie i bardziej towarzyscy i kontaktowi.

Wszelkie luki czy uszkodzenia, mogą powodować problemy ze zgryzem, a w trudniejszych przypadkach nawet zniekształcić rysy twarzy. Pacjencji często zwracają uwagę na swoje krzywe i żółte zęby. To wszystko sprawia, że na naszych twarzach jet coraz mniej radości i uśmiechu. A to uśmiech pokazuje nasz humor i prawdziwe samopoczucie. I tu wkracza stomatologia estetyczna, która nie tylko leczy, ale polepsza ich wygląd.

W zakres stomatologii estetycznej wchodzi m.in. :

Wybielanie i usuwanie przebarwień

W pierwszej fazie leczenia lekarz usuwa kamień i osad, później nakłada żel ochronny na dziąsła i utwardza go lampą UV. Następnie nakłada na zęby żel wybielający i naświetla je przez 15 minut specjalną lampą LED. Aby uzyskać lepszy rezultat należy powtórzyć ten krok 3-4 razy podczas jednej wizyty. Zabieg ten nie powoduje bólu, jest bezpieczny i nie wpływa w żaden sposób na nasze zęby. Skutkiem ubocznym po zabiegu może być nadwrażliwość zębów, która trwa do 72 godzin po zabiegu. Pacjent musi przez 3 dni od zabiegu trzymać białą dietę, czyli nie może spożywać żadnych kolorowych napojów, kawy, herbaty, wina czy coli, gdyż mogą one zabarwić zęby. Obecnie jest możliwość wybielenia zębów całkowicie zdrowych jak i przebarwionych np. po leczeniu kanałowym.

Piaskowanie

To wnikliwe czyszczenie zębów i przestrzeni między zębowych przy użyciu "proszku", który umieszczany jest pod dużym ciśnieniem. Piaskowanie idealnie eliminuje osady, które utworzyły się m.in przez picie kawy, herbaty czy palenia tytoniu. W rezultacie mamy perfekcyjnie czyste zęby, które odzyskują swój dawny kolor i blask.

Usuwanie kamienia nazębnego

Stomatolog usuwa kamień nazębny poprzez ultradźwięki. Potem używając odpowiednich past, gumek i szczoteczek poleruje zęby. Zabieg ten nie powoduje bólu.

Efekty stomatologii estetycznej

Poprawa i korekta kształtu zębów

W zależności od wyboru pacjenta i dostosowania indywidualnych potrzeb można wymienić kilka metod.

Najpopularniejsze to:

Konturing - jest to zabieg poprawiający wygląd zębów nadając im oczekiwany kształt. Stomatolog starannie bada jamę ustną po czym poprawia długość i kształt zębów. Używa do tego wierteł diamentowych oraz innych materiałów ściernych, aby wyszlifować zęby. Nie powoduje to żadnych defektów. Na końcu dentysta poleruje powierzchnię zębów. Cały zabieg nie powoduje bólu i jest skuteczny.

Licówki - czyli cienkie, porcelanowe nakładki, które przykleja się na obszar widoczny - wargowy zębów. Mają za zadanie zasłonić brzydkie uszkodzenia, przebarwienia, defekty i szczeliny między zębowe oraz wydłużyć nienaturalnie starte zęby. W efekcie mamy to totalną zmianę koloru, odcienia i kształtu. Zdarza się także, że pacjenci również wybierają korony. Są one zdecydowanie atrakcyjnym elementem.

Można również zmienić kształt i kolor za pomocą kompozytów. Używa się ich zamiast porcelanowych licówek i utwardza lampą polimeryzacyjną.

Stomatologia estetyczna regularnie podwaja liczbę sympatyków. Dużo więcej osób wybiera zdrowe zęby i piękny uśmiech. Najczęściej wybierane są licówki i korony, które pomagają nadać idealny kształt i kolor zębów. Dziedzina ta rozrasta się i uwzględnia potrzeby pacjentów, oferuje innowacyjne metody na uzyskanie idealnego uśmiechu.