Stomatologia estetyczna

Kontrola urodzeń a zdrowie jamy ustnej: Co kobiety powinny wiedzieć

9 maja 2019 r.

Życie jest pełne wielkich decyzji dla kobiet. Jedną z największych jest decyzja o tym, czy i kiedy mieć dzieci, co oznacza, że większość kobiet musi w pewnym momencie swojego życia podjąć decyzję dotyczącą kontroli urodzeń. Która metoda kontroli urodzeń do wykorzystania jest często zawisła na ocenie szeregu rzeczy, w tym wygody, kosztów i skutków ubocznych, co skłoniło nas do zastanowienia się nad związkiem między kontrolą urodzeń a zdrowiem jamy ustnej.

Wszystkie kobiety przechodzą w swoim życiu przez etapy, które wiążą się ze zmianami hormonalnymi. Hormony wpływają na zmiany w organizmie, nastrój, emocje, apetyt i ogólny stan zdrowia kobiety.

Obecnie kobiety mają do wyboru wiele metod kontroli urodzeń, z których wszystkie mają różne poziomy hormonów i ważne skutki uboczne, które należy rozważyć. Te efekty uboczne mogą mieć wpływ na ogólny stan zdrowia kobiety, w tym na zdrowie jej jamy ustnej! Jak są one ze sobą powiązane? Aby zrozumieć związek między kontrolą urodzeń a zdrowiem jamy ustnej, musimy najpierw zrozumieć, w jaki sposób zmiany hormonalne mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej.

Jak zmiany hormonalne wpływają na zdrowie jamy ustnej?

Kobiety muszą być bardziej świadome swojego zdrowia jamy ustnej w pewnych fazach swojego życia, takich jak dojrzewanie, PMS, ciąża i menopauza. Przy dużych wahaniach estrogenu i progesteronu w ich organizmie, niektóre kobiety doświadczają objawów podobnych do choroby dziąseł, takich jak opuchnięte lub krwawiące dziąsła. W rzeczywistości, stan zapalny związany z chorobą dziąseł może wykraczać poza zdrowie uśmiechu kobiety - choroba dziąseł została powiązana ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy, choroby Alzheimera, niektórych nowotworów i więcej.

Zatem, w jaki sposób kontrola urodzeń i zdrowie jamy ustnej są ze sobą powiązane?

Kontrola urodzeń a zdrowie jamy ustnej: Związek z hormonami

Ponieważ wiele form kontroli urodzeń zawiera hormony, pierwszy miesiąc po zażyciu pigułki ma najgłębszy wpływ na organizm. Kiedy występują duże wahania hormonów, niektóre kobiety będą doświadczać objawów podobnych do choroby dziąseł, takich jak opuchnięte lub krwawiące dziąsła, ponieważ ich dziąsła są w tym czasie bardziej wrażliwe i mogą łatwiej ulegać pobudzeniu.

Dobrą wiadomością jest to, że nie wszystkie środki kontroli urodzeń są sobie równe, a nowsze pigułki mają dziś niższy poziom estrogenu i progesteronu niż kiedyś, więc wpływ hormonów na zdrowie jamy ustnej nie jest tak poważny. Jednakże, kobiety, które już mają zapalenie dziąseł (wczesne stadium choroby dziąseł) są w grupie podwyższonego ryzyka postępu choroby dziąseł podczas stosowania hormonalnej kontroli urodzeń.


Birth Kontrola urodzeń a zdrowie jamy ustnej: Inne czynniki, które należy rozważyć

  • Palenie: Istnieją powiązania pomiędzy kobietami palącymi a stosującymi środki antykoncepcyjne. Kobiety, które palą, są bardziej narażone na wiele problemów, w tym zakrzepy krwi i suchy zębodół po wyrwaniu zęba mądrości.
  • Leki: niektóre leki mogą być mniej skuteczne lub wchodzić w interakcje z antykoncepcją, więc pamiętaj, aby podzielić się ze swoim dentystą wszystkimi informacjami o lekach.
  • Czas: ilośćczasu, przez jaki kobieta stosuje hormonalną kontrolę urodzeń, również zwiększa ryzyko wystąpienia chorób dziąseł.

Podczas gdy istnieje wiele różnych rzeczy, które kobieta powinna rozważyć przy wyborze właściwej metody kontroli urodzeń, upewnienie się, że zdrowie jamy ustnej jest minimalnie zagrożone może być osiągnięte poprzez utrzymywanie dobrych praktyk w zakresie pielęgnacji jamy ustnej.

Zachowaj Na bieżąco z dobrymi nawykami dbania o zdrowie jamy ustnej

Najlepszy sposób na utrzymanie zdrowej jamy ustnej, dziąseł i zębów jest całkiem prosty - należy praktykować dobre nawyki dbania o zdrowie jamy ustnej. Poświęcając zaledwie kilka minut dwa razy dziennie, kobieta może dokonać prostej, pozytywnej i skutecznej zmiany w swoim zdrowiu. Dentyści zalecają szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Ponadto, używaj codziennie nici dentystycznej i bezalkoholowego płynu do płukania ust, aby usunąć dodatkowe bakterie z zębów i jamy ustnej, zwłaszcza w trudniej dostępnych miejscach. Pomiędzy posiłkami żuj gumę bez cukru i zaplanuj wizytę u dentysty co najmniej dwa razy w roku. Podczas tych regularnych wizyt kontrolnych u dentysty, upewnij się, że poinformujesz go o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym środkach antykoncepcyjnych, aby upewnić się, że wymagane recepty nie wpływają na skuteczność środków antykoncepcyjnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kontroli urodzeń i zdrowia jamy ustnej lub martwisz się opuchniętymi lub krwawiącymi dziąsłami, możemy Ci pomóc! Znajdź gabinet stomatologiczny PERFECT TEETH w Kolorado, Nowym Meksyku lub Arizonie już dziś.