Ortodoncja

Co należy wiedzieć o mostach dentystycznych?

W przypadku utraty zęba może być konieczne założenie mostu protetycznego w celu zamknięcia luki w uzębieniu - jest to tańsza opcja w porównaniu z implantem stomatologicznym.

Co to jest most stomatologiczny?

Most protetyczny służy do zamknięcia luki między dwoma zębami w przypadku braku jednego zęba. Składa się on z trzech części:

    dwóch koron po obu stronach luki zęba zastępczego (tzw. kość pontonowa), który wypełnia lukę.

Z jakiego materiału wykonuje się mosty stomatologiczne?

Istnieją trzy rodzaje materiałów, z których wykonuje się mosty:

    Porcelana (z metalową podbudową) Całkowicie metalowy Całkowicie porcelanowe

Ile kosztują mosty stomatologiczne?

Mosty dentystyczne kosztują około 3000 do 6000 dolarów bez ubezpieczenia stomatologicznego. W przypadku planu oszczędnościowego koszty mostów stomatologicznych są o połowę niższe. Koszty różnią się w zależności od materiału i liczby wymaganych części. Większość mostów składa się z co najmniej 3 części - porcelanowego/metalowego zęba zastępczego i dwóch koron otaczających ząb.

Przy zastosowaniu stomatologicznego planu oszczędnościowego most stomatologiczny kosztuje około 1800 dolarów (co oznacza zmniejszenie rachunku o ponad połowę!).

Jakie pytania należy zadać dentyście na temat mostów stomatologicznych?

Poniżej znajduje się lista ważnych pytań, które należy zadać dentyście na temat mostów protetycznych:

    Jakie są etapy wykonywania mostu? Jak długo trwa cały proces od początku do końca? Jaki materiał jest najlepszy w danej sytuacji? Który materiał jest najbardziej opłacalny w przypadku mojego ubezpieczenia stomatologicznego lub planu stomatologicznego? Czy podczas przyzwyczajania się do mostu trzeba będzie zmienić moje nawyki żywieniowe? Czy są jakieś potrawy, których muszę unikać? Czy jest coś szczególnego, co powinienem wiedzieć o konserwacji i pielęgnacji mostu? Jak długo przewiduje Pan/Pani trwałość mostu? Jakie są oznaki, na które powinienem zwrócić uwagę, aby wiedzieć, kiedy może nadejść czas na wymianę mostu? Czy są jakieś pytania, które powinienem zadać, a których jeszcze nie zadałem?