Stomatologia estetyczna

Jak złagodzić ból zębów spowodowany ciśnieniem w zatokach

Kwiecień 5, 2018

Czy cierpisz z powodu ucisku zatok? Jeśli tak, to zapewne wiesz, że czasami ból może być nie do zniesienia. Ucisk w zatokach to nie tylko niedogodność; może powodować utratę snu, ból podczas jedzenia i ogólny męczący dyskomfort. Zarówno alergie sezonowe, jak i infekcje zatok mogą powodować ucisk w zatokach, a obie te przyczyny mogą prowadzić do bólu zębów, jeśli w jamach zatok dojdzie do zapalenia i obrzęku. Obrzęk może z kolei powodować nacisk na zęby znajdujące się poniżej przewodów nosowych. To właśnie prowadzi do bólu zębów. Ból jest najczęściej odczuwany w górnych tylnych zębach, ponieważ to właśnie te zęby znajdują się najbliżej jamy zatokowej.

Anatomia jamy zatokowej

Wiedza na temat budowy jam zatok pomoże Ci zrozumieć, w jaki sposób stan zapalny w ich obrębie może powodować ból i dyskomfort zębów. Jamy zatok to cztery wypełnione powietrzem przestrzenie, które znajdują się za oczami, kośćmi policzkowymi i czołem. Ich zadaniem jest nawilżanie i ogrzewanie powietrza, którym oddychasz, gdy dostaje się ono do Twojego organizmu. Śluz wytwarzany w jamach zatok działa jak mechanizm filtrujący, nie pozwalając na przedostawanie się zanieczyszczeń i kurzu do płuc. Kiedy jednak dojdzie do podrażnienia, tkanka wyściełająca jamy zatok może zostać zablokowana przez płyn, co ostatecznie powoduje przekrwienie i ucisk, który często prowadzi do bólu górnych zębów. Dzieje się tak, ponieważ korzenie górnych zębów znajdują się w ciasnej przestrzeni, w której znajdują się jamy zatok.

Jaka jest różnica między zwykłym bólem zęba a bólem zęba w zatoce?

Nie wszystkie bóle są jednakowe. Zazwyczaj ból zęba, który nie jest spowodowany problemami z zatokami, dotyczy tylko jednego zęba. I odwrotnie, jeśli doświadczasz bólu zęba spowodowanego zatokami, prawdopodobnie będziesz odczuwać dyskomfort w kilku zębach, zwłaszcza w górnych zębach trzonowych (lub tylnych). Ból zęba towarzyszący problemom z zatokami zwykle obejmuje niektóre lub wszystkie z poniższych objawów:

 • Ucisk lub tkliwość wokół oczu lub na czole
 • Kapanie z nosa o nieprzyjemnym smaku
 • Gęsty, przebarwiony śluz
 • Ból ucha
 • Ból gardła
 • Niemożność odczuwania zapachów i smaków

Wszystkie te objawy są ze sobą powiązane, ponieważ położenie jam nosowych powoduje dyskomfort w całym obszarze twarzy, głowy i szyi, podczas gdy pojedynczy ból zęba może być spowodowany próchnicą, uszkodzeniem lub wrażliwością jednego zęba.

Jak złagodzić ból zębów wywołany zatokami?

Jeśli odczuwasz jakikolwiek rodzaj bólu zęba, zawsze najlepiej jest zgłosić się do dentysty. Oceni on sytuację, aby upewnić się, że Twoja własna diagnoza jest prawidłowa. Dentysta może również przepisać leki, które złagodzą ból i dyskomfort.

W międzyczasie, oto co możesz zrobić, aby złagodzić ból zęba spowodowany ciśnieniem w zatokach:

 • Utrzymywać odpowiednie nawodnienie organizmu i pić dużo wody
 • Spożywaj pokarmy, o których wiadomo, że zmniejszają stan zapalny, ponieważ jest on w dużej mierze przyczyną bólu zębów spowodowanego zatokami.
 • Dodaj do swojej diety wapń i witaminę C - pokarmy bogate w wapń, takie jak brokuły, szparagi, zielenina liściasta i kiełki fasoli, mogą przeciwdziałać histaminom, które są składnikami wywołującymi stan zapalny. Nie rezygnuj z soku pomarańczowego i innych cytrusowych produktów, które są bogate w niezbędną witaminę C.
 • Spożywaj pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, takie jak te zawarte w łososiu, które również doskonale zwalczają stany zapalne.
 • Wdychaj parę wodną z gorącym, wilgotnym powietrzem. To otworzy Twoje drogi nosowe i zmniejszy ciśnienie w zatokach.
 • Przepłucz zatoki roztworem soli fizjologicznej. Roztwory soli fizjologicznej oczyszczają zatoki z wydzieliny i nawilżają je.

Czy powinieneś pójść do lekarza czy dentysty?

Jeśli jesteś pewien, że ból jest spowodowany zapaleniem zatok, najpierw udaj się do lekarza. Doradzi on leki dostępne na receptę lub bez recepty, które powinny udrożnić zatoki i złagodzić ucisk. Jeśli nie jesteś pewien, co jest przyczyną bólu lub jeśli ból zęba utrzymuje się po udrożnieniu zatok, być może przyczyną problemu jest coś innego. Dentysta wykona zdjęcie rentgenowskie i zbada jamę ustną, aby ustalić, czy nie ma żadnych pęknięć, obszarów próchnicy lub ropni, które mogą być przyczyną bólu zęba. Jeśli dentysta wyrazi zgodę, udaj się do lekarza w celu omówienia ewentualnego leczenia zatok.

Jeśli odczuwasz ból zęba spowodowany ciśnieniem w zatokach i szukasz ulgi, nasi dentyści służą pomocą. Znajdź najbliższego stomatologa Perfect Teeth już dziś!