Poradnik dentystyczny

Promienie rentgenowskie w stomatologii

Przegląd

Zdjęcia rentgenowskie zębów (zdjęcia rentgenowskie) to obrazy zębów, które lekarz stomatolog wykorzystuje do oceny stanu zdrowia jamy ustnej. Te zdjęcia rentgenowskie są używane przy niskim poziomie promieniowania, aby uchwycić obrazy wnętrza zębów i dziąseł. Może to pomóc lekarzowi dentyście zidentyfikować problemy, takie jak ubytki, próchnica zębów i zęby uszkodzone.

Zdjęcia rentgenowskie zębów mogą wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości są to bardzo popularne narzędzia, które są tak samo ważne jak czyszczenie zębów.

Dlaczego wykonywane są zdjęcia rentgenowskie zębów

Zdjęcia rentgenowskie stomatologiczne są zazwyczaj wykonywane co roku. Mogą się one zdarzać częściej, jeśli lekarz dentysta śledzi postępy w rozwiązywaniu problemów stomatologicznych lub leczeniu.

Czynniki wpływające na częstotliwość wykonywania zdjęć rentgenowskich uzębienia mogą obejmować:

  • Twój wiek....
  • aktualny stan zdrowia jamy ustnej
  • wszelkie objawy choroby jamy ustnej
  • historię choroby dziąseł (zapalenie dziąseł) lub próchnicy zębów

Jeśli jesteś nowym pacjentem, prawdopodobnie zostaniesz poddany prześwietleniu zębów, aby nowy dentysta mógł uzyskać jasny obraz Twojego zdrowia zębów. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie masz żadnych zdjęć rentgenowskich od poprzedniego dentysty.

Dzieci mogą potrzebować prześwietlenia zębów częściej niż dorośli, ponieważ ich dentyści mogą potrzebować monitorowania wzrostu ich dorosłych zębów. Jest to ważne, ponieważ może pomóc dentyście określić, czy zęby dziecka muszą być wyciągnięte, aby zapobiec powikłaniom, takim jak zęby dorosłe wyrastające za zębami dziecka.

Ryzyko związane z promieniowaniem rentgenowskim zębów

Podczas gdy promieniowanie rentgenowskie zębów wiąże się z promieniowaniem, poziom ekspozycji jest tak niski, że uważa się go za bezpieczny dla dzieci i dorosłych. Jeśli lekarz dentysta wykorzystuje cyfrowe promienie rentgenowskie zamiast wywoływać je na kliszy, ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie jest jeszcze mniejsze.

Dentysta umieści również śliniak na klatce piersiowej, brzuchu i okolicy miednicy, aby zapobiec niepotrzebnemu narażeniu na promieniowanie organów życiowych. W przypadku schorzeń tarczycy można zastosować kołnierz tarczycy. Dzieci i kobiety w wieku rozrodczym mogą również nosić je razem z ołowianym śliniakiem.

Ciąża jest wyjątkiem od tej reguły. Kobiety, które są w ciąży lub uważają, że mogą być w ciąży, powinny unikać wszystkich rodzajów zdjęć rentgenowskich. Powiedz swojemu dentyście, jeśli uważasz, że jesteś w ciąży, ponieważ promieniowanie nie jest uważane za bezpieczne dla rozwoju płodów.

Przygotowanie do zdjęć rentgenowskich zębów

Zdjęcia rentgenowskie zębów nie wymagają specjalnego przygotowania. Jedyne, co będziesz chciał zrobić, to umyć zęby przed wizytą. Stwarza to bardziej higieniczne środowisko dla osób pracujących wewnątrz jamy ustnej. Zdjęcia rentgenowskie są zazwyczaj wykonywane przed czyszczeniem.

W gabinecie dentystycznym usiądziesz w fotelu z kamizelką z ołowiu na klatce piersiowej i kolanach. Aparat rentgenowski jest umieszczony obok głowy, aby rejestrować zdjęcia jamy ustnej. Niektóre gabinety stomatologiczne posiadają oddzielne pomieszczenie do wykonywania zdjęć rentgenowskich, podczas gdy inne wykonują je w tym samym pomieszczeniu co czyszczenie i inne zabiegi.

Rodzaje zdjęć rentgenowskich

Istnieje kilka rodzajów zdjęć rentgenowskich uzębienia, które rejestrują nieco odmienne widoki ust. Najczęściej spotykane są zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne, takie jak:

  • Bitewing. Technika ta polega na ugryzieniu specjalnego kawałka papieru, dzięki czemu dentysta może zobaczyć, jak dobrze pasują do siebie korony Twoich zębów. Jest to powszechnie stosowane do sprawdzania ubytków międzyzębowych (międzyzębowych).
  • Okluzja. Badanie rentgenowskie wykonuje się, gdy szczęka jest zamknięta, aby sprawdzić, jak kończą się górne i dolne zęby. Może również wykrywać anatomiczne nieprawidłowości w jamie ustnej lub podniebieniu.
  • Okluzja. Ta technika uchwyci wszystkie twoje zęby w jednym strzale.
  • Panoramiczne. W przypadku tego typu zdjęć rentgenowskich urządzenie obraca się wokół głowy. Dentysta może skorzystać z tej techniki, aby sprawdzić zęby mądrości, zaplanować wszczepione urządzenia dentystyczne lub zbadać problemy ze szczęką.
  • Periapical. Technika ta koncentruje się na dwóch kompletnych zębach od korzenia do korony.
  • Zdjęcia RTG pozaustrojowe mogą być stosowane, gdy lekarz dentysta podejrzewa, że mogą wystąpić problemy w obszarach poza dziąsłami i zębami, takich jak szczęka.

Higienistka stomatologiczna przeprowadzi Cię przez każdy etap procesu rentgenowskiego. Mogą na krótko wyjść poza pomieszczenie, gdy zdjęcia są wykonywane. Zostaniesz poinstruowany, aby nie ruszać się, gdy zdjęcia są nagrywane. Spacery (uchwyty na folię), jeśli są używane, zostaną przesunięte i wyregulowane w ustach w celu uzyskania odpowiednich obrazów.