Leczenie kanałowe

Rak jamy ustnej: co musisz wiedzieć

Dotrzymywanie terminów regularnych wizyt u dentysty jest ważne nie tylko dla pielęgnacji zębów i dziąseł. Twój dentysta będzie również szukał oznak ostrzegawczych o innych problemach, które mogą mieć wpływ na zdrowie Twojej jamy ustnej, w tym o raku jamy ustnej.

Każdego roku w Australii u ponad 900 osób diagnozuje się raka jamy ustnej, zgodnie z CRC Oral Health. Im wcześniej choroba ta zostanie złapana, tym łatwiej będzie ją wyleczyć - ważne jest więc, aby nie przegapić zaplanowanych wizyt u dentysty.

Co to jest rak jamy ustnej?

Tkanki miękkie w jamie ustnej są tak samo wrażliwe na raka jak każda inna część ciała. Rak jamy ustnej (czasami nazywany rakiem jamy ustnej) zazwyczaj zaczyna się w komórkach, które pokrywają usta i wnętrze jamy ustnej, ale następnie może rozprzestrzeniać się na policzki, język, podniebienie miękkie i tył gardła.

Jeśli rak jamy ustnej nie zostanie wyleczony w odpowiednim czasie, może nawet rozprzestrzenić się na głowę, szyję i inne części ciała, narażając Twoje zdrowie na jeszcze większe ryzyko. Jak każdy rak, nie jest pewne, co powoduje mutację komórek w jamie ustnej i tworzy raka jamy ustnej, ale znamy czynniki ryzyka, które mogą sprawić, że jama ustna będzie bardziej podatna na zagrożenia.

Jakie są czynniki ryzyka?

Rak jamy ustnej najczęściej występuje u osób po 40. roku życia. Ty również możesz być bardziej narażony na ryzyko, jeśli ty:

- palisz lub pijesz dużo - zwłaszcza gdy tytoń i alkohol są połączone
- mają złe odżywianie - zwłaszcza jeśli nie jesz wystarczająco dużo owoców i warzyw
- spędzać dużo czasu na słońcu
- mają słaby układ odpornościowy
- mają zakażenie przenoszone drogą płciową, takie jak wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Jakie są objawy?

Niektóre z objawów związanych z rakiem jamy ustnej mogą być również spowodowane przez infekcje i inne problemy zdrowotne jamy ustnej. Umów się na wizytę u dentysty, jeśli któryś z poniższych objawów utrzyma się przez okres dłuższy niż dwa tygodnie:

  • bolesność lub drętwienie jamy ustnej, gardła lub warg
  • czerwone lub białe plamy w ustach, które mogą krwawić
  • trudność przy żuciu lub połykaniu
  • trudności z poruszaniem językiem lub szczęką
  • obrzęk lub ból w szczęce
  • ból ucha.

Jak można zapobiec rakowi jamy ustnej?

Jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie. Unikając tytoniu i alkoholu, poprawiając swoją dietę i dbając o zdrowie jamy ustnej, znacznie ograniczysz swój czynnik ryzyka, ale musisz także dotrzymywać terminów rutynowych wizyt u dentysty. Gdy rak jamy ustnej zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium, leczenie jest zwykle mniej inwazyjne i ma znacznie wyższy wskaźnik powodzenia.

Na wizycie profilaktycznej w Face Value Dental nasi stomatolodzy przeprowadzą dokładne badanie jamy ustnej, w tym badanie przesiewowe w kierunku raka jamy ustnej. Używamy najnowszego systemu oceny jamy ustnej VELscope Vx, który pomaga nam dostrzec wszelkie niewidoczne gołym okiem nieprawidłowości w tkankach miękkich jamy ustnej. Badanie to jest bezbolesne i trwa tylko kilka minut.