Ortodoncja

Mit o kanałach korzeniowych #3: Są niepotrzebne, jeśli nie odczuwasz bólu

Zaktualizowano: 2/13/2020

Tydzień Świadomości Kanałów Korzeniowych przypada w tym roku na 25-31 marca, a my będziemy obalać popularny mit dotyczący kanałów korzeniowych każdego dnia w tym tygodniu.

MYTH #3: Kanały korzeniowe są niepotrzebne, jeśli nie odczuwasz bólu.

To, że nic Cię nie boli, nie musi oznaczać, że stan zdrowia Twojej jamy ustnej jest idealny.

Istnieją różne powody, dla których zainfekowany korzeń zęba może nie sprawiać Ci dyskomfortu. Na przykład, zęby, które są martwe mogą wymagać leczenia kanałowego, aby nie dopuścić do zakażenia zęba. W innym przypadku, jeśli ubytek rozprzestrzenił się już na zębinę i miazgę, ale nie dotarł jeszcze do korzenia, to jest to tylko kwestia czasu, zanim to nastąpi. W takim przypadku dentysta może przewidzieć, że w przyszłości konieczne będzie leczenie kanałowe i może je zalecić, zanim dojdzie do zakażenia. Chociaż możesz jeszcze nie czuć, że potrzebujesz leczenia kanałowego, będzie ono potrzebne, jeśli nie podejmiesz natychmiastowych działań.

Czekanie jest bolesne

Ponadto czekanie, aż infekcja stanie się poważna, może spowodować większy ból podczas zabiegu. Pacjenci, którzy przeszli leczenie kanałowe, są zgodni: leczenie może być nieco bardziej bolesne, jeśli czekasz do momentu, gdy korzeń jest rzeczywiście zainfekowany, niż jeśli złapiesz i wyleczysz go we wczesnym stadium.

Ropnie i znieczulenie

Jednym z powodów, dla których leczenie może być bardziej bolesne po zakażeniu korzenia, jest fakt, że infekcja może spowodować powstanie ropnia. Ropień powstaje, gdy infekcja rozprzestrzenia się do maleńkiej przestrzeni między zębem a kością szczęki. Jeśli infekcja się pogłębia, może przekształcić się w ostry ropień. Powoduje to, że leczenie kanałowe jest bardziej bolesne, ponieważ ropnie mogą być trudne do znieczulenia.

Znieczulenie jest bardzo wrażliwe na pH, a zatem zdolność do znieczulenia zależy od pH tkanki. Infekcje powodują spadek pH, co skutkuje bardziej kwaśnym odczynem tkanki. W normalnych warunkach znieczulenie przenika do nerwów bardzo powoli, ale jeszcze bardziej w kwaśnym środowisku, powodując, że drętwienie następuje bardzo powoli, a czasami nieskutecznie.

Nie wspominając już o tym, że wczesne rozpoczęcie leczenia to pewny sposób na uniknięcie bólu, przez który można by przejść, gdy korzeń rzeczywiście zostanie zainfekowany.

Jeśli jednak jesteś sceptycznie nastawiony do zaleceń swojego dentysty, możesz chcieć zasięgnąć drugiej opinii, aby sprawdzić, czy leczenie kanałowe rzeczywiście jest nieuniknione. To, co zrobisz, zależy od Ciebie, ale należy pamiętać, że wczesne rozpoczęcie leczenia może zaoszczędzić Ci wiele bólu w późniejszym czasie.

Zapisz się, aby otrzymywać aktualizacje e-mail na blogu 1Dental, aby nie przegapić jutro Mitu #4! Możesz znaleźć pole subskrypcji w prawym górnym rogu strony lub po prostu kliknij tutaj.

Zobacz pozostałe części serii:

MIT #1: Leczenie kanałowe jest bolesne.

MIT #2: Kanały korzeniowe powodują choroby.

MIT #3: Kanały korzeniowe są niepotrzebne, jeśli nie odczuwasz bólu.

MIT #4: Leczenie kanałowe jest długotrwałym procesem.

MIT #5: Lepiej jest po prostu wyrwać ząb.