Ortodoncja

Jak leczyć uszkodzenie tkanek ust w domu?

Zaktualizowano: 3/12/2020

Zimne bóle. Pogryzione policzki. Krwawiące dziąsła.

Każdy z nas doświadcza w ciągu swojego życia wielu form uszkodzenia tkanek jamy ustnej. Chociaż ból towarzyszący wielu z tych problemów może być bardzo uciążliwy, istnieją pewne środki, które możesz podjąć, aby go złagodzić bez konieczności wizyty u dentysty.

Zapalenie dziąseł (infekcja dziąseł)

Jeśli doświadczasz zapalenia i krwawienia dziąseł, możesz mieć do czynienia z bardzo powszechną chorobą dziąseł (lub infekcją dziąseł) zwaną zapaleniem dziąseł. Chociaż zapalenie dziąseł powoduje bardzo podrażnione i rozpalone dziąsła, możesz łatwo zaradzić niektórym dolegliwościom, płucząc jamę ustną ciepłą wodą z solą lub mieszaniną równych części wody utlenionej i ciepłej wody. Dobrze wymieszaj tę mieszankę w ustach i wypłucz. Następnie wyszczotkuj zęby, szczególnie w miejscach zainfekowanych. Szczotkowanie najprawdopodobniej spowoduje krwawienie, ale w rzeczywistości pomoże wypłukać bakterie, które powodują wrażliwość.

Owrzodzenia jamy ustnej

Owrzodzenia to te małe wrzody, które pojawiają się w jamie ustnej i często są bolesne. Chociaż przyczyna tych małych podrażnień jest tajemnicą, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby przyspieszyć proces gojenia, który zazwyczaj trwa 7-10 dni bez żadnego leczenia.

    Płucz jamę ustną mieszaniną wody utlenionej i ciepłej wody w równych częściach. Możesz to robić tak często, jak chcesz. Aby zapobiec podrażnieniom, używaj Orabase lub Orabase B, opatrunku na usta. Zwilż torebkę herbaty i przyłóż do chorego miejsca na 10-20 minut, aby złagodzić dyskomfort. Zastosuj lód, aby zmniejszyć podrażnienie. Unikaj pikantnych potraw, ponieważ mogą one jeszcze bardziej podrażnić ranę nowotworową. Płucz usta maślanką, ponieważ "powleka" ona jamę ustną i łagodzi ból.

Zimne owrzodzenia

Zimne owrzodzenia to swędzące i bolesne pęcherze, które czasami pojawiają się wokół ust. Trwają one zazwyczaj około 7-10 dni. Aby zmniejszyć dyskomfort i przyspieszyć gojenie, na zimne owrzodzenia można przykładać lód. Lizyna, jeden z niezbędnych aminokwasów w organizmie, może być również stosowana jako suplement diety, aby zapobiec nawrotom zimna. Możesz również kupić Acyklowir, który drastycznie zmniejsza obrzęk opryszczki.

Krwawienie po usunięciu zęba

Jeśli właśnie usunięto Ci ząb, krwawienie nie jest rzadkością przez pierwsze 24 godziny. Aby zmniejszyć ilość krwawienia, trzymaj język z dala od dotkniętego obszaru. Możesz też zwilżyć torebkę herbaty i kilka razy dziennie przez 30 minut ją przygryzać. Cokolwiek robisz, ważne jest, aby NIE płukać jamy ustnej, ponieważ może to spowodować wypłukanie skrzepu i dalsze komplikacje. Jeśli krwawienie utrzymuje się dłużej niż 24 godziny po ekstrakcji, należy natychmiast zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Urazy traumatyczne

Jeśli niedawno doznałeś urazu w jamie ustnej lub jej okolicach, możesz zatrzymać krwawienie, wywierając umiarkowany i stały nacisk na zraniony obszar zimną, wilgotną ściereczką. Po kilku minutach zastosuj okład z lodu (lub torebkę z zamrożonymi owocami lub warzywami) zawiniętą w ręcznik, aby zmniejszyć obrzęk. Jeśli krwawienie nie ustaje, kontynuuj uciskanie i natychmiast zgłoś się do pogotowia.

Uszkodzenia tkanek w jamie ustnej są bardzo powszechne i dotykają każdego. Chociaż ból i dyskomfort można często złagodzić w domu, jeśli komplikacje nie ustępują, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do stomatologa. Zapytaj swojego dentystę o inne metody leczenia, których możesz spróbować w przypadku utrzymywania się bólu.