Ortodoncja

7 faktów, których możesz nie wiedzieć o raku jamy ustnej

Zaktualizowano: 2/11/2020

Pomimo rosnącego rozpowszechnienia raka jamy ustnej, wiele osób nadal nie jest wyedukowanych na jego temat. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że może być w grupie ryzyka lub nawet, że już choruje na tę chorobę. Aby pomóc w podnoszeniu świadomości, poniżej przedstawiamy 7 faktów, których możesz nie znać na temat raka jamy ustnej.

Tydzień Świadomości Raka Jamy Ustnej, Głowy i Szyi 2012 trwa od 22 do 28 kwietnia, a my zamieściliśmy dwuczęściową serię faktów i informacji, których możesz nie znać na temat raka jamy ustnej. Zobacz Część 1: Osoby niepalące są nadal narażone na ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej.

7. Częstość występowania raka jamy ustnej wzrasta

Częstość występowania raka jamy ustnej malała od lat 60-tych XX wieku, aż do momentu przeprowadzenia w 2004 roku badania National Cancer Institute. Badanie to wykazało, że w roku 2004 odnotowano około 244 000 przypadków raka jamy ustnej. Według Oral Cancer Foundation jest to piąty rok z rzędu, w którym odnotowano wzrost zachorowalności na raka jamy ustnej.

6. Mężczyźni są dwukrotnie bardziej narażeni na zdiagnozowanie raka jamy ustnej niż kobiety

Badanie przeprowadzone w 2004 r. przez National Cancer Institute wykazało, że około 157 000 z 244 000 dotkniętych chorobą to mężczyźni, w przeciwieństwie do 87 000 kobiet.

5. Około 66% nowotworów jamy ustnej nie jest wykrywanych aż do stadium 3 i 4

Rak jamy ustnej nie jest trudny do wykrycia. Późne wykrycie wynika częściowo z braku badań przesiewowych, a częściowo z braku świadomości społecznej na temat tej choroby.

4. Rak jamy ustnej staje się bardziej powszechny wraz z wiekiem

W badaniu, liczba osób dotkniętych rakiem drastycznie wzrosła po 40 roku życia. Liczba osób z rakiem jamy ustnej poniżej 40. roku życia wyniosła nieco ponad 10 000. Pozostałe 234 000 to osoby powyżej 40 roku życia.

3. Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw może obniżyć ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej

Owoce i warzywa zawierają mikroskładniki odżywcze, które zapobiegają powstawaniu nowotworów. Owoce cytrusowe mogą wpływać na progresję cyklu komórkowego. Jagody o wysokiej zawartości kwasu elagowego, jak również warzywa takie jak kalafior, brokuły, brukselka i kapusta są świetne w zapobieganiu rakowi jamy ustnej.

2. Rak jamy ustnej jest bardzo poważny

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych u około 34 360 osób diagnozuje się raka jamy ustnej. Tylko około połowa z tej liczby będzie żyła dłużej niż 5 lat, a ponad 25% zdiagnozowanych osób umrze.

Rak jamy ustnej to bardzo poważny problem. Leczenie wymaga pomocy wielu specjalistów, w tym stomatologów. Nawet wtedy leczenie może nie być skuteczne i będzie Cię kosztować tysiące dolarów.

1. Już teraz możesz kultywować zdrowe nawyki, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej

Rak jamy ustnej staje się bardzo rozpowszechniony i może zagrażać życiu. Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, by zmniejszyć swoje szanse na zdiagnozowanie u siebie raka jamy ustnej (takie jak codzienne szczotkowanie zębów oraz spożywanie owoców i warzyw wspomnianych powyżej).

Najczęstszymi przyczynami raka jamy ustnej są palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Ograniczenie ilości przyjmowanego tytoniu lub alkoholu (lub całkowite ich wyeliminowanie) jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania chorobie.

Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować raka wargi, dlatego zachowaj środki ostrożności, jeśli wybierasz się na zewnątrz w słoneczny dzień - noś balsam do ust z filtrem SPF lub nawet kapelusz z rondem, który zapewni Ci cień.

Wreszcie, aby zapobiec rakowi jamy ustnej, planuj regularne wizyty u dentysty. Możesz poprosić swojego dentystę o wykonanie badania przesiewowego w kierunku raka jamy ustnej podczas wizyty kontrolnej co 6 miesięcy. Twój dentysta powinien być w stanie wykryć raka i wcześnie rozpocząć leczenie, jeśli zostałeś nim dotknięty.

Jeśli finanse stanowią problem, plan dentystyczny może sprawić, że wizyty u dentysty będą dla Ciebie o wiele bardziej przystępne. Wskaźnik przeżywalności w przypadku raka jamy ustnej jest znacznie wyższy, gdy jest on wykrywany we wczesnym stadium, dlatego regularne wizyty u dentysty są niezwykle korzystne.

Czy Twój dentysta kiedykolwiek badał Cię pod kątem raka jamy ustnej?