Stomatologia estetyczna

Licówki porcelanowe, wybielanie zębów

Cudowny i biały uśmiech jest dziś wyznacznikiem sukcesu. Jednak nadużywanie kawy, herbaty czy papierosów źle wpływają na kolor naszego uzębienia. Niezbyt białe zęby powodują, że szeroki uśmiech towarzyszy nam coraz rzadziej, a przecież śmiech to czyste zdrowie. Istnieje jednak odpowiedni sposób.

Pacjentom stomatologii proponuje się specjalistyczne zabiegi wybielania zębów. Wśród nich dostępne jest natychmiastowe oraz nakładkowe. Na czym polegają te zabiegi?

Wybielanie zębów  metodą lampy diodowej:

Jest to sposób dla osób, które chcą szybkie efekty. Zabieg trwa zwykle mniej więcej godzinę, wówczas zęby robią się śnieżnobiałe. 

Wybielanie robi się w klinice za pomocą stężonego preparatu wybielającego, który aktywuje się za pomocą światła LED. Pierwszy etap to odpowiedni oczyszczenie zębów z osadów oraz zabezpieczeni dziąseł odpowiednim żelem. Kolejno nakłada się preparat wybielający na zęby. Substancje zawarte w żelu uaktywniają się pod wpływem światła. Przez około 15 minut preparat jest naświetlany przez lampę. Najlepszy efekt uzyskuje się po 3-4 zabiegach.

Wybielanie zębów nakładkowo:

Nakładkowe wybielanie zębów to metoda  czasochłonna. Pierwsza wizyta polega na usunięciu osadów i pobraniu wycisków na łyżkach wyciskowych, aby móc przygotować nakładki. Na kolejnej wizycie pacjent odbiera nakładki wraz z żelem wybielającym. Nakłada się je na noc, przez 10-14 dni. 

Zwykle zadawane pytania:

Czy wybielanie  jest bezpieczne?

Wybielanie zębów pod kontrolą lekarza stomatologa oczywiście jest bezpieczne. Jedynym skutkiem ubocznym mogącym się pojawić, jest przejściowa nadwrażliwość zębów, która zanika po około dobie. 

Metody wybielania zębów

Jakie są przeciwwskazania do wybielania?

Wybielania nie przeprowadza się w okresie ciąży i karmienia piersią. Inne przeciwwskazania to epilepsja i choroby zębów jak: nieleczona próchnica, przebarwienia tetracyklinowe czy niedorozwój w szkliwie. 

Ile trwa efekt wybielania?

Najkrócej rok, czasem do kilku lat, jednak wszystko związane jest ze stopniem higieny, stosowanej diety oraz indywidualnych uwarunkowań. W celu podtrzymania efektu można stosować nakładkowe wybielanie przez czas jednej, dwóch nocy w odstępie kilku lat. 

Jak dbać o wybielone zęby?

Przez dwa dni od wybielania trzeba stosować "białą dietę", a więc wystrzegać się wszelkich produktów spożywczych i napojów, które mogą zabarwić zęby - na przykład kawy, herbaty, papierosów czy kolorowych napojów.

Licówki porcelanowe

W celu uzyskania pięknego uśmiechu, dobrym rozwiązaniem mogą być licówki ceramiczne. Dzięki nim poprawić można nie tylko kolor, ale także kształt zębów. Zęby mogą również wyglądać na bardziej proste bez potrzeby stosowania aparatu na zęby!

Licówki to nic innego jak porcelanowe listki, które nakłada się  na przednią część zębów, co może poprawić kształt i kolor zębów. Aby założyć licówki konieczne może być minimalne zeszlifowanie warstwy zęba. Zaletą licówek jest trwałość i brak zdolności do przebarwień. 

Korony pełnoceramiczne

Przy mocno zniszczonych zębach, które posiadają liczne duże wypełnienia, najlepszym wyborem są korony porcelanowe - są estetyczne i wytrzymałe. Najlepsze są korony pełnoceramiczne, doskonale przepuszczające światło, dzięki czemu wyglądają bardzo naturalnie.  Natomiast korony ceramiczne służą wzmocnieniu zębów, przez odtwarzanie ich koloru i kształtu. 

Wkłady inlay i onlay powstają  z porcelany, przez co umożliwiają idealną odbudowę kształtu zęba. Dzięki temu zastąpią zwykłe wypełnienie przy dużych ubytkach, szczególnie w zębach bocznych.