Stomatologia estetyczna

Marihuana i zdrowie jamy ustnej

 

Jeśli pochodzisz z Kolorado, prawdopodobnie byłeś stroną tej rozmowy: "Jesteś z Kolorado; marihuana jest tam teraz legalna, prawda?". Przez lata Kolorado było znane ze swoich pięknych gór, ale ostatnio pytania wydają się być skupione wokół legalizacji marihuany. Od dawna wiadomo, że palenie może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych jamy ustnej, nie tylko do nieświeżego oddechu i przebarwionych zębów, ale także do chorób dziąseł i raka jamy ustnej. Ponieważ coraz więcej stanów legalizuje marihuanę zarówno do celów medycznych, jak i rekreacyjnych, należy się zastanowić, jaki wpływ ma palenie marihuany na zęby i jakie są wyniki badań na temat marihuany i zdrowia jamy ustnej.

Marihuana a zdrowie jamy ustnej

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Arizony wykazało, że palenie marihuany nie ma tak wielu negatywnych skutków, jak palenie tytoniu, ale nadal wpływa na zdrowie jamy ustnej użytkowników. Badanie wykazało wyższą niż przeciętna częstość występowania chorób przyzębia u osób używających marihuany, ale nie wykazało podobnego wzrostu innych problemów zdrowotnych związanych z paleniem.

Niektóre z tych negatywnych skutków przypisano słabej ogólnej pielęgnacji jamy ustnej, ponieważ osoby nałogowo używające marihuany w badaniu zazwyczaj nie stosowały dobrych praktyk w zakresie higieny jamy ustnej, takich jak szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, codzienne nitkowanie czy regularne stosowanie płynów do płukania ust. Jednakże, to samo badanie wykazało, że nawet przy dobrych nawykach w zakresie zdrowia jamy ustnej, osoby używające marihuany miały częstsze występowanie chorób przyzębia.

Być może wpływ marihuany na zęby jest wynikiem skutków ubocznych, a konkretnie suchości w ustach, o której często wspominają użytkownicy marihuany? Być może; mniejsza ilość śliny powoduje nieświeży oddech, a także powstrzymuje naturalną ślinę przed pomaganiem w wypłukiwaniu bakterii i cząsteczek jedzenia. To właśnie nagromadzenie bakterii i cząsteczek jedzenia może powodować zwiększone prawdopodobieństwo powstawania płytki nazębnej i kamienia nazębnego, które są odpowiedzialne za powstawanie ubytków i chorób dziąseł.

Wpływ marihuany na zęby wykracza poza perłowe bielmo. Stwierdzono związek między rakiem jamy ustnej a palaczami marihuany, ponieważ palenie, niezależnie od substancji, podrażnia tkankę jamy ustnej, co może prowadzić do zmian nowotworowych w jamie ustnej. Niektórzy ludzie zwrócili się w stronę vapingu jako alternatywy, ale i to okazało się stwarzać znaczące zagrożenia dla zdrowia jamy ustnej.

Co ADA mówi na temat Marihuana a zdrowie jamy ustnej?

ADA (American Dental Association) jest również zaniepokojone rosnącym użyciem marihuany i wpływem, jaki ma ona na zdrowie jamy ustnej. ADA zauważa, że nie jest jasne, czy problemem jest sama marihuana, czy też inne czynniki związane z użytkownikami marihuany, takie jak częstsze używanie tytoniu, alkoholu i narkotyków, są przyczyną gorszego stanu zdrowia jamy ustnej wśród użytkowników. Mimo to, ADA przytacza szereg badań, które wskazują na wyższy poziom ubytków, chorób przyzębia i raka jamy ustnej wśród osób używających marihuany.

Wraz ze wzrostem używania marihuany, nie ma wątpliwości, że związki pomiędzy marihuaną a zdrowiem jamy ustnej będą badane i staną się jasne. Do tego czasu pamiętaj, że nasz dentysta troszczy się nie tylko o zdrowie Twojej jamy ustnej, ale także o Twoje zdrowie ogólne. Pamiętaj, aby podzielić się ze swoim dentystą swoimi nawykami, w tym nawykami związanymi z używaniem marihuany, aby mógł on pomóc Ci w osiągnięciu zdrowego uśmiechu i przekazać Ci nawyki dotyczące pielęgnacji jamy ustnej, które ograniczą wpływ marihuany na Twoje zęby.

Więcej na: http://delasens.pl