Poradnik dentystyczny

Świeża szansa na najzdrowszy jak dotąd rok.

Prawdopodobnie już wiesz, że jedzenie dużej ilości słodkich potraw, nie mycie zębów i unikanie stomatologa może prowadzić do ubytków i innych problemów stomatologicznych. Ale czy wiesz, że słaby stan zdrowia zębów może mieć również wpływ na resztę twojego ciała?

Czy wiesz, że choroby dziąseł mogą mieć wpływ na Twoje ogólne samopoczucie?

Choroba dziąseł, znana również jako choroba przyzębia, jest powszechnym problemem stomatologicznym. Problem ten zaczyna się od zapalenia dziąseł i może prowadzić do zapalenia przyzębia, jeśli nie jest ono leczone. Chociaż zaczyna się ona jako lekka dolegliwość i można ją łatwo odwrócić, może stać się dość poważna i prowadzić do utraty zębów.

Choroby dziąseł to jednak coś więcej niż tylko jama ustna. Ponieważ choroba przyzębia pojawia się po nagromadzeniu się płytki nazębnej na zębach, bakterie mogą przedostać się do płuc, gdzie mogą pogorszyć istniejące warunki w płucach lub nawet doprowadzić do infekcji.

Istnieją również pewne dowody na to, że zapalenie dziąseł jest związane z zakrzepami krwi, zatkanymi tętnicami i problemami z sercem. Podczas gdy badania w tej dziedzinie są nadal w toku, uważa się, że infekcja w jamie ustnej, która powoduje stan zapalny dziąseł, może spowodować stan zapalny w innych częściach ciała. Kiedy tętnice stają się zapalne, może to zwiększyć ryzyko udarów, a nawet zawałów serca.

Na przykład, według Colgate Professional, jedno z badań wykazało, że 60 procent uczestników badań, którzy stracili 10 lub więcej zębów, miało płytkę nazębną tętnicy szyjnej. Naturalnie, utrata 10 lub więcej zębów jest ekstremalnym przykładem choroby przyzębia, która na ogół jest łatwa do leczenia we wczesnym stadium. Sugeruje to jednak, że poważne problemy z zębami mogą być związane z pewnymi szerszymi problemami zdrowotnymi.

W wielu przypadkach regularne szczotkowanie zębów i nitkowanie zębów, zrównoważona dieta i wizyty u dentysty wystarczą, aby utrzymać zdrowe zęby i dziąsła. Nawet jeśli pojawi się problem, którego nie da się uniknąć dzięki dobrej higienie jamy ustnej (np. wyrzynane zęby mądrości), możemy pomóc Ci dostrzec i leczyć te problemy, zanim będą miały szansę pogorszyć się lub wpłynąć na Twój ogólny stan zdrowia.

Ogólny stan zdrowia i Twoje zęby: Dwukierunkowe połączenie!

Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na związek między ogólnym samopoczuciem a zdrowiem jamy ustnej. Wiele powszechnych problemów może powodować lub pogarszać problemy z zębami i dziąsłami.

Na przykład, jeśli masz cukrzycę, masz tendencję do bycia bardziej podatną na choroby dziąseł. Dzieje się tak, ponieważ cukrzyca powoduje, że Twoja krew gęstnieje, co utrudnia przepływ substancji odżywczych do jamy ustnej i spowalnia usuwanie odpadów. To z kolei utrudnia twoim dziąsłom i tkance kostnej walkę z infekcjami.

Osteoporoza jest trudną chorobą, która z czasem zmniejsza siłę Twoich kości. Podczas gdy wielu z nas myśli tylko o tym, jak może to wpływać na nasze ręce, nogi, biodra i inne kości w całym organizmie, nie zapominaj, że może to mieć wpływ na Twoje zdrowie zębów. Niektóre leki na osteoporozę mogą mieć duży wpływ na Twoje zęby i dziąsła, więc pamiętaj, aby wspomnieć dentyście o stanie i wszelkich lekarstwach. Jeśli nie zdiagnozowano u Ciebie osteoporozy, pamiętaj, że niektórzy dentyści jako pierwsi dostrzegają wczesne oznaki choroby.