Poradnik dentystyczny

Jak prawidłowo dbać o jamę ustną?

Jeśli zależy nam na olśniewającym, białym uśmiechu, musimy mieć świadomość tego, że prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezbędna do tego, by osiągnąć ten cel. Okazuje się jednak, że o dziąsła i zęby nie wystarczy dbać od zewnątrz.

Jeśli higiena jamy ustnej ma być wystarczająca, musimy dbać o nie również od środka, a to wymaga od nas opanowanie odpowiedniej techniki szczotkowania zębów i pozbywania się resztek jedzenia z przestrzeni pomiędzy nimi. Warto też zaopatrzyć się w preparaty, które zawierają zarówno naturalny wapń, jak i witaminę D.

Jak właściwie szczotkować zęby?

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze dziąsła nie były podrażnione, w pierwszej kolejności powinniśmy koncentrować się na miękkich szczoteczkach do zębów, a także na tych, które są średniej twardości. Pamiętajmy też, że samo szczotkowanie nie powinno być zbyt energiczne, jeśli bowiem odsłoni szyjki zębów, sami nieświadomie doprowadzimy do ich nadwrażliwości.

Nie bez znaczenia jest też sam skład pasty, dobrze jest więc upewnić się, że zawiera ona fluor mający szczególne znaczenie przy pielęgnacji jamy ustnej. Pewne ryzyko mogą stanowić popularne obecnie pasty wybielające, niektóre z nich ścierają bowiem szkliwo. Nie oznacza to, że należy z nich całkowicie zrezygnować, warto jednak pamiętać o umiarze w ich stosowaniu i korzystać z nich zaledwie raz na jakiś czas. Zęby można też bezpiecznie wybielić w gabinecie stomatologicznym.

Samo mycie zębów może się okazać bardziej skomplikowane niż skłonni bylibyśmy przypuszczać, warto więc pamiętać o tym, aby myć je możliwie jak najdokładniej. Szczególną uwagę należy poświęcić siódemkom oraz zębom mądrości, w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki lubią się bowiem chować resztki jedzenia.

Prawidłowe szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów powinno obejmować zresztą także dziąsła, język, a nawet podniebienie. Pozwala to na pozbywanie się wszystkich pozostałości jedzenia oraz bakterii. Oczywiście, przy czyszczeniu dziąseł zalecana jest daleko idąca delikatność, warto więc pamiętać, że zęby górne należy szczotkować ruchem „do dołu”, a dolne – „do góry”. Już po umyciu zębów dobrze jest wzmacniać jej poprzez wykorzystanie płukanek antybakteryjnych.

Jak korzystać z nici dentystycznej?

Chcąc prawidłowo dbać o jamę ustną, warto zaprzyjaźnić się z nicią dentystyczną. Stomatolodzy są zdania, że powinniśmy korzystać z niej każdego dnia, zwłaszcza tuż przed pójściem spać. To właśnie w nocy bakterie zyskują najlepsze warunki do rozwoju, warto więc dokładać wszelkich starań, aby czyścić przestrzenie między zębami, zwłaszcza tymi, które znajdują się z tyłu.

Higiena jamy ustnej – naturalnie!

Prawidłowa higiena jamy ustnej wcale nie ogranicza się do systematycznego czyszczenia zębów. Obejmuje także odpowiednie ich odżywianie, suplementację, a nawet zdrowy styl życia. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, starajmy się więc ograniczyć kawę, czerwone wino i czarną herbatę. Takie działanie przyniesie nam szereg korzyści zwłaszcza, jeśli marzą się nam białe zęby. Znakomite efekty może nam też przynieść picie tych napojów przez słomkę.

Niebezpieczne może się też okazać jedzenie koloryzujące zęby. Tu warto wspomnieć choćby o zdrowych przecież jagodach. Nie musimy z nich rezygnować, pamiętajmy jednak o umyciu zębów zaraz po ich spożyciu. Ograniczać można z całą pewnością słodycze, w tym zwłaszcza te, które mają tendencję do przyklejania się do zębów i zagnieżdżania się w znajdujących się pomiędzy nimi przestrzeniach. Jeśli już skusimy się na nie, pamiętajmy, że nie ma alternatywy dla starannego umycia zębów po ich zjedzeniu.