Poradnik dentystyczny

5 sposobów na uniknięcie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego (TMJD)

Choroba zwyrodnieniowa stawów skroniowo-żuchwowych (TMJD) to schorzenie, które powoduje uciążliwy lub uporczywy ból szczęki. W szczególności TMJD dotyczy stawów, które łączą dolną szczękę z czaszką za pośrednictwem kości skroniowej. Kiedy te stawy lub związane z nimi tkanki miękkie są dotknięte, wynikający z tego ból może zdecydowanie wymagać Twojej natychmiastowej uwagi. Nie wszystkich potencjalnych źródeł problemów z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego można całkowicie uniknąć. Istnieją jednak pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju DSSŻ. Poniżej omówiono pięć zaleceń.

1. Zrezygnuj z nawyku żucia gumy

Niektórzy ludzie nałogowo żują gumę. Niestety, całe to dodatkowe żucie gumy może powodować dodatkowe obciążenie stawów szczęki i żuchwy, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Jeśli naprawdę musisz żuć gumę, zdecyduj się na zasadę trzech minut - żuj przez trzy minuty, a następnie pozbądź się gumy. Skoro już jesteśmy przy temacie niepotrzebnego żucia, unikaj nadmiernego podjadania pokarmów, które wymagają żucia, takich jak lukrecja, toffi i twarde cukierki.

2. Zafunduj sobie mini-masaż

Żwacz jest potężnym i widocznym mięśniem, który odgrywa dużą rolę w efektywnym otwieraniu i zamykaniu szczęki. Podobnie jak w przypadku innych mięśni zlokalizowanych wokół stawów, czasami staje się on napięty. Jeśli mięsień ten jest wystarczająco napięty, możesz mieć do czynienia z chorobą zwyrodnieniową stawów skroniowo-żuchwowych. Utrzymuj ten mięsień tak wolny od napięć i elastyczny, jak to tylko możliwe, delikatnie go masując.

Inną odmianą masażu masażysty DIY jest użycie specjalnie zaprojektowanej piłki terapeutycznej, która pomoże Ci zastosować odpowiednią siłę nacisku. Jednym ze sposobów na wykonanie tego typu automasażu jest położenie się na miękkiej macie z poduszką lub zwiniętym ręcznikiem pod głową, odpoczywając na boku. Następnie należy delikatnie przesuwać piłkę terapeutyczną, wywierając nacisk na twarz, tak aby toczyła się ona po mięśniu żwaczy.

Masz problem z odnalezieniem mięśnia żwacza? Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu właściwego mięśnia żwacza, połóż palce na tylnej części policzka. Następnie ugryź w dół. Mięsień, który nagle wygnie się na zewnątrz, to mięsień żwacz.

szczęka

3. Postaraj się rozluźnić szczękę

Niektórzy ludzie naturalnie zaciskają szczękę, albo z przyzwyczajenia, albo dlatego, że codzienne napięcie przenosi się na ich twarz. Jeśli jest to coś, co robisz rutynowo, zwiększasz swoje szanse na posiadanie problemów z TMJ. Kiedy czujesz, że Twoja szczęka jest nadmiernie napięta lub zaciśnięta, rozluźnij ją, lekko opuszczając szczękę, tak aby zęby się nie stykały. Powinieneś być w stanie zrobić to bez otwierania ust, więc nikt wokół Ciebie nawet nie zorientuje się, że rozluźniasz szczękę.

Zwróć również uwagę na położenie języka. Jeśli jest on przyciśnięty do dna jamy ustnej, pozwól mu opaść do neutralnej pozycji. Potrzeba będzie trochę praktyki, aby wprowadzić szczękę w bardziej zrelaksowany stan, ale zostaniesz nagrodzony mniejszą ilością przypadków rozpraszającego bólu szczęki!

4. Obserwuj swoją postawę głowy

Czy Twoja głowa jest wyprostowana? To może wydawać się głupie pytanie, ale nadmierne pochylenie głowy do przodu może faktycznie przyczynić się do TMJD. Jeśli Twoje uszy nie są prawidłowo ułożone względem ramion, prawdopodobnie masz problemy z postawą, które wymagają korekty. Być może masz również zwyczaj pochylać się do przodu, aby skorzystać z laptopa lub różnych urządzeń przenośnych.

Rutynowe odchylanie głowy i szyi zwiększa jednak napięcie, które może rozciągać się od górnej części pleców do, zgadłeś, stawów szczękowych, które łączą się z czaszką. Istnieje kilka sposobów na poprawę postawy głowy. Niektóre z nich to:

- Stanie przy płaskiej ścianie, aby lepiej wyobrazić sobie, jak powinno wyglądać prawidłowe ułożenie głowy - Codzienne poranne ćwiczenia i rozciąganie podbródka - Stworzenie ergonomicznego miejsca pracy - np. monitor komputera na wysokości oczu i krzesło z zagłówkiem.

5. Spróbuj leczenia chiropraktycznego

Możesz nie kojarzyć stawy szczęki i mięśnie z chiropraktyka leczenia, ale są pewne techniki chiropraktyka może zostawić cię z lepiej wyrównane struktury szczęki. Tam jest zazwyczaj pewne ciśnienie ręczne stosowane do szczęki podczas typowego dostosowania, ale to jest zrobione w sposób, który ma być korzystne. Niektórzy kręgarze uzupełniają proces regulacji z tkanek miękkich opartych terapii, aby pomóc rozbić tkanki bliznowatej i innych nagromadzeń wokół stawów skroniowo-żuchwowych.

Jeśli masz problemy z łagodnym bólem TMJ, istnieją tymczasowe rozwiązania, które mogą dać czas stawów szczękowych do uzdrowienia. Powszechnym, ale skutecznym środkiem zaradczym jest przejście na miękkie pokarmy do czasu ustąpienia dyskomfortu. Pomocne mogą być również leki przeciwzapalne dostępne bez recepty, ale należy unikać długotrwałego stosowania leków. Jeśli masz uporczywy ból TMJ, to lepiej, aby otrzymać właściwą diagnozę. Nawiasem mówiąc, chiropraktyka leczenie może być również skutecznym sposobem, aby rozwiązać istniejące problemy z uporczywym lub nawracającym dyskomfort TMJ.