Ortodoncja

Mit #2: Kanały korzeniowe powodują chorobę

 

Tydzień Świadomości Kanałów Korzeniowych przypada w tym roku na 25-31 marca, a my będziemy obalać popularny mit dotyczący kanałów korzeniowych każdego dnia w tym tygodniu.

MIT #2: Kanały korzeniowe powodują choroby.

Jednym z powszechnych błędnych przekonań na temat kanałów korzeniowych jest to, że mogą one mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia, prowadząc do takich problemów jak zapalenie stawów, choroby serca, choroby nerek i inne. Z tego powodu wiele osób może wahać się przed wizytą u dentysty, jeśli uważa, że może potrzebować kanału korzeniowego, obawiając się, że jego wykonanie może mieć szkodliwy wpływ na resztę ich zdrowia. Jednak ostatnie badania dowiodły, że ta powszechna obawa jest nieuzasadniona i że leczenie kanałowe jest w rzeczywistości bardzo bezpieczne i skuteczne.

Błędne badania

W latach 1910-1930 lekarz o nazwisku Weston Price przeprowadził badania, które doprowadziły go do stwierdzenia, że leczenie kanałowe może prowadzić do niemal każdego rodzaju choroby z powodu bakterii uwięzionych w zębach podczas leczenia. Chociaż jego badania są przestarzałe, niektórzy dentyści i lekarze zaczęli twierdzić, że jego badania są prawdziwe i że leczenie kanałowe może w rzeczywistości prowadzić do choroby.

Jednakże, nowsze próby powielenia badań dr Price'a nie powiodły się. Naukowcy uważają obecnie, że pierwotne wyniki mogły być spowodowane złymi warunkami sanitarnymi i nieprecyzyjnymi technikami badawczymi, które były powszechne w czasach, gdy dr Price prowadził badania.

Brak związku z chorobą

Ponadto w późniejszych latach przeprowadzono dalsze badania, które nie wykazały żadnego związku między leczeniem kanałowym a powszechnymi chorobami. W rzeczywistości naukowcy stwierdzili, że prawdopodobieństwo zachorowania u osób, które przeszły leczenie kanałowe, nie jest większe niż u innych osób.

Chociaż bakterie są obecne w zębach i jamie ustnej, nie muszą one prowadzić do infekcji. Bakterie występują nawet w zębach, w których nigdy nie było ubytku i dlatego nie muszą stanowić zagrożenia dla ogólnego stanu zdrowia.

Kanały korzeniowe są konieczne, jeśli próchnica dotrze do miazgi zęba. W rzeczywistości bardziej szkodliwe dla zdrowia jest pozostawienie infekcji niż wykonanie kanału korzeniowego. Porozmawiaj ze swoim dentystą lub endodontą, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące procesu leczenia kanałowego lub możliwych skutków ubocznych. Wiedza o tym, czego możesz się spodziewać, może pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo w związku z wykonaniem tak przerażającej procedury.

Przeczytaj więcej na: http://delasens.pl