Protetyka

Specyfika leczenia protetycznego

Jeśli zastanawiamy się nad leczeniem protetycznym, w pierwszej kolejności powinniśmy podjąć decyzję o właściwej trosce o jamę ustną. Konieczne jest nie tylko wyleczenie próchnicy, ale i pozbycie się ewentualnych stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Stomatolog zaleca też kanałowe wyleczenie tych zębów, które wymagają takiej procedury, a także opanowanie zasad optymalnej troski o higienę jamy ustnej.

Oczywiście, nie brakuje pacjentów, którym tak skomplikowane przygotowania wydają się niezrozumiałe. Warto jednak pamiętać o tym, że przyświeca im naprawdę ważny cel. Wszystkie wspomniane stany mają wspólny mianownik. Jest nim obecność bakterii znajdujących schronienie w jamie ustnej. Już w trakcie leczeni protetycznego ich przemieszczanie się może być niemal nieograniczone, nic więc dziwnego, że mogą pojawić się także pod uzupełnieniami protetycznymi. W przyszłości może to zaowocować tak zwaną próchnicą wtórną, zdecydowanie trudniejszą do wykrycia nawet przez doświadczonego stomatologa. Jeśli więc dążymy do zminimalizowania ryzyka jej powstania, a taki właśnie powinien być nasz cel, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie jamy ustnej jeszcze przed leczeniem.

Leczenie z zastosowaniem uzupełnień stałych jest wskazane przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na odbudowie zębów, które zostały zniszczone przez próchnicę. Wskazaniem może być jednak również pozbycie się pojedynczych braków zębowych, uzupełnienie tych, które wynikają z nieobecności zawiązków zębów stałych, a także poprawa jakości życia tych pacjentów, którzy do tej pory decydowali się na stosowanie protez ruchomych. Uzupełnienia stałe zalecane są też tam, gdzie do tej pory testowano uzupełnienia ruchome, testy jednak nie zakończyły się powodzeniem, a także tam, gdzie mamy do czynienia z zanikłym wyrostkiem zębodołowym.

Uzupełnienie protetyczne

Z kolei uzupełnienia ruchome są zalecane przede wszystkim tam, gdzie za jednym razem należy uzupełnić większą liczbę brakujących zębów oraz w przypadku uzupełnienia braków zębowych u tych pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą się zdecydować na protezę stał. Protezy ruchome mogą być też stosowane u pacjentów, u których występuje zanik wyrostka zębodołowego i nie powala to już na zastosowanie uzupełnienia stałego. To także opcja trakcyjna dla tych pacjentów, którzy ze względu na możliwości finansowe nie mogą sobie pozwolić na inne rozwiązanie.

Co do zasady, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby wykorzystywać uzupełnienia protetyczne. Oczywiście, w pewnych okolicznościach korzystniejsze są protezy ruchome, w innych zaś ich stałe odpowiedniki.

Nie oznacza to jednak, że nie mamy do czynienia z określonymi powikłaniami. Warto mieć zatem na uwadze to, że do każdego uzupełnienia protetycznego powinniśmy się przyzwyczaić, a tym samym problemy z adaptacją nie powinny nas przesadnie niepokoić. Najczęściej jest to nadmierne ślinienie, problemy z mówieniem i żuciem, inne niż zazwyczaj odbieranie smaku, a także wrażenie, że w naszej jamie ustnej znajduje się ciało obce. Takie doświadczenia zwykle mijają już po trzech tygodniach, są tez znacznie mniej męczące, jeśli posiadamy uzupełnienia stałe.

Już po leczeniu konieczne jest odwiedzanie lekarza co najmniej raz na pół roku, aby skontrolować stan uzębienia. Powinniśmy się na nie udawać nawet, jeśli nam samym wydaje się, że nie mamy do czynienia z żadnymi niepokojącymi zmianami. Najpoważniejszym wyzwaniem dla lekarza staje się próchnica wtórna, jeśli jednak mamy do czynienia z protezami ruchomymi, należy również uważać na zanikanie wyrostka zębodołowego.