Stomatologia estetyczna

Jak korzyści z karmienia piersią przekładają się na zdrowie jamy ustnej dziecka

9 sierpnia 2018

Jeśli jesteś w ciąży lub kiedykolwiek urodziłaś dziecko, bez wątpienia znasz niektóre z korzyści, jakie daje karmienie piersią. Ale czy wiesz, że na długiej liście zalet karmienia piersią znajduje się również kilka korzyści dla zdrowia jamy ustnej Twojego dziecka? To prawda i czy jest lepszy czas, by Ci o nich opowiedzieć, niż podczas Miesiąca Świadomości Karmienia Piersią!

Korzyści wynikające z karmienia piersią

Badania wykazały długą listę korzyści wynikających z karmienia piersią przez pierwsze sześć miesięcy, w tym mniejsze prawdopodobieństwo infekcji uszu i otyłości dziecięcej, a także lepsze trawienie i inteligencję. Korzyści z karmienia piersią nie dotyczą tylko dziecka, ale także mamy! Karmienie piersią obkurcza macicę, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka i oczywiście pomaga mamie nawiązać więź z dzieckiem.

Ale w jaki sposób korzyści z karmienia piersią wpływają na zdrowie jamy ustnej dziecka? Oto kilka z tych sposobów.

Korzyści z karmienia piersią dla zdrowia jamy ustnej dziecka

Dobre odżywianie

Mleko matki jest bardziej strawne niż mleko krowie czy mleko w proszku dla niemowląt, co sprawia, że składniki odżywcze są przydatne, a trawienie przebiega sprawniej, w tym pomaga w wydaleniu pierwszych jelitowych "płynów" dziecka, znanych jako smółka. Co ważniejsze, zdrowe odżywianie ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu kości i zębów.

Wyrównanie zębów

Według badania z 2017 r. opublikowanego w czasopiśmie Journal of the American Dental Association dzieci karmione piersią nie były tak narażone na problemy z ustawieniem zębów. Jednak dzieci karmione piersią mogą nadal wymagać leczenia ortodontycznego, ponieważ karmienie piersią nie jest jedynym czynnikiem, który przyczynia się do nieprawidłowego ustawienia zębów.

Próchnica zębów

Gdy dziecko ssie przez dłuższy czas butelkę z sokiem, mlekiem lub mieszanką, może u niego wystąpić próchnica zębów butelkowych, często na górnych przednich zębach. Ponieważ dzieci karmione piersią mają ograniczony kontakt z butelką lub nie mają go wcale, zazwyczaj nie mają tego typu próchnicy.

Jednak ubytki w zębach niemowląt są nadal możliwe, niezależnie od tego, czy karmisz butelką, czy piersią. Gdy tylko pojawią się zęby, należy je "wyszczotkować" - czy to wycierając je chłodnym ręcznikiem, czy używając małej szczoteczki z pastą do zębów z fluorem wielkości ziarnka ryżu. Zaleca się również, aby Twoja pociecha odbyła pierwszą wizytę u dentysty w okresie pomiędzy wyrzynaniem się zębów a pierwszymi urodzinami dziecka.

Chcesz umówić się na pierwsze badanie stomatologiczne swojego dziecka? Masz pytania dotyczące zdrowia jamy ustnej Twojego dziecka i wpływu karmienia piersią? Już dziś skontaktuj się online z dentystą PERFECT TEETH.