Protetyka

Jak komfortowe są dzisiejsze protezy?

Przegląd Komfortu i Wygody

Posiadanie kompletnego zestawu jasnych i dobrze ustawionych zębów może dać piękny uśmiech. Kiedy człowiek traci zęby na choroby, urazy, wypadki lub wiek, luki w uśmiechu są zazwyczaj wystarczające powody, aby uzasadnić rozwiązanie stomatologiczne. Oczywiście, przyczyny leczenia braków zębowych wykraczają poza względy estetyczne i rozciągają się na sferę zdrowia, takie jak dobre samopoczucie osobiste i po prostu dobre samopoczucie o sobie.

Jednym z głównych sposobów leczenia braków zębowych zawsze były protezy zębowe. Znane z mniej pochlebnej nazwy "fałszywe zęby", istnieje pewne piętno, które niesprawiedliwie dogryzało stosowanie protez zębowych. Dzieje się tak głównie dlatego, że stare protezy zębowe są znane jako chybotliwe, źle dopasowane i sztucznie wyglądające. Jednak dzięki postępom we współczesnej stomatologii, dzisiejsze protezy nie wyczarowują już obrazów fałszywie wyglądających tasaków.

Wykonane z wysokiej jakości materiałów, które mogą naśladować odcień i półprzezroczystość prawdziwego szkliwa zębów, nowoczesne protezy oferują znacznie lepszą opcję niż ich poprzednicy. Nowoczesne protezy można również dostosować do indywidualnej struktury jamy ustnej i zębów. Poza poprawą naturalnego wyglądu uśmiechu, dobrze dopasowana proteza znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo ześlizgiwania się i przesuwania protezy w jamie ustnej, powodując dyskomfort i potencjalny wstyd - jeśli poruszą się one lub odpadną przed innymi.

Protezy są zazwyczaj dostępne w dwóch rodzajach: Całkowitą lub częściową. Protezy całkowite lub pełne polecane są osobom, którym brakuje pełnego zestawu zębów - w tym górnego lub dolnego łuku zębowego, lub obu tych rodzajów. Protezy częściowe są polecane dla pacjentów, którzy stracili jeden lub więcej zębów.

Cechy charakterystyczne protez całkowitych/pełnych

Protezy całkowite są zazwyczaj stosowane po usunięciu wszystkich zębów pacjenta. Proteza całkowita obejmuje pełny zestaw zębów, które są ułożone na akrylowej strukturze dziąsła, która przylega do naturalnego dziąsła pacjenta poprzez odsysanie.

Różne rodzaje protez całkowitych obejmują protezy konwencjonalne, natychmiast owe i implantacyjne. Protezy konwencjonalne, które są zakładane po usunięciu zębów i wygojeniu się dziąseł - trwają około 8-12 tygodni. Przed założeniem protez konwencjonalnych i okresem gojenia się dziąseł lekarz stomatolog zazwyczaj zakłada na dziąsła prefabrykowaną protezę natychmiastową w celu ochrony tego obszaru, podczas gdy pacjent czeka na wykonanie protezy pełnej w laboratorium stomatologicznym.

Ponieważ konwencjonalna proteza nie ma nic do zatrzaśnięcia, ten typ urządzenia ma na ogół więcej problemów z retencją w porównaniu z protezą implantacyjną. Ta ostatnia jest utrzymywana na miejscu dzięki strategicznemu rozmieszczeniu implantów stomatologicznych, które są osadzane w szczęce pacjenta, zapewniając mu większą stabilność i wytrzymałość. Większa stabilność oznacza również optymalny komfort i funkcjonalność nowych zębów protetycznych.

Cechy częściowych protez zębowych

Protezy częściowe są bardziej stabilne niż konwencjonalne protezy całkowite, ponieważ można je zakotwiczyć za pomocą specjalnych zatrzasków - z pozostałymi zębami. W przeciwieństwie do protez całkowitych, protezy częściowe nie wymagają ekstrakcji wszystkich zębów pacjenta.

Protezy częściowe składają się zasadniczo z mostów zębowych, w których zęby zastępcze są przymocowane do podstawy w kolorze dziąsła połączonej przewodowymi ramami.

Protezy częściowe mogą być ruchome lub stałe. W pierwszym przypadku most zatrzaskuje się w podstawie lub w szkielecie przewodowym. W przypadku uzupełnienia stałego częściowego podstawa mostu jest zacementowana na stałe.

Niezależnie od tego, czy rozważa się zastosowanie protez całkowitych czy częściowych, nowoczesne urządzenia oferowane przez dzisiejszych stomatologów są znacznie lepsze pod względem komfortu, trwałości, dopasowania, wytrzymałości i estetyki. Krótko mówiąc, nie ma powodu, aby być stygmatyzowanym przez postrzegane ograniczenia, które już nie istnieją.