Osteoporoza jest dość powszechną chorobą układu kostnego, w której dochodzi do utraty wapnia, co powoduje, że kości stają się słabsze i bardziej podatne na złamania. Choroba ta dotyka mężczyzn i kobiety w wieku 50 lat i więcej, ale najczęściej występuje u kobiet w wieku 70 lat i więcej. W miarę starzenia się organizmu masa i wytrzymałość kości zmniejsza się; osteoporoza przyczynia się do tego procesu.
Według Dentistry IQ, naukowcy przewidują nawet, że do roku 2020 choroba ta może dotknąć ponad połowę Amerykanów w wieku powyżej 50 lat.
Osteoporoza może mieć również wpływ na zdrowie Twoich zębów, zwłaszcza jeśli przyjmujesz leki, które mają pomóc w powstrzymaniu tej choroby. Poniżej omówimy związek między osteoporozą a zdrowiem zębów.
Co powoduje osteoporozę?
Po pierwsze, spójrzmy na przyczyny tej choroby szkieletu. Istnieje wiele możliwych przyczyn. Należą do nich:
- Genetyka. Czy ktoś w Twojej rodzinie chorował na osteoporozę? Jeśli tak, możesz być w grupie ryzyka zachorowania na tę chorobę. Niedobór wapnia. National Institutes of Health zaleca, aby dorośli w wieku 19-50 lat spożywali 1000 mg wapnia dziennie; ponadto zaleca, aby dorośli mężczyźni w wieku 51-70 lat utrzymali to samo zalecenie, natomiast dorośli kobiety w wieku 51-70 lat zwiększyły dawkę do 1200 mg wapnia dziennie.
- Palenie. Przeprowadzone badania wskazują na związek między używaniem tytoniu a zmniejszoną gęstością kości. Jednak ekspertom trudno jest określić, czy to palenie powoduje osteoporozę, czy też jest to jakiś inny czynnik wspólny dla palaczy. Menopauza. Menopauza powoduje brak estrogenu, co zmniejsza gęstość kości. Im dłużej kobieta doświadcza tych niższych poziomów estrogenu, tym mniejsza będzie gęstość kości i tym większe ryzyko rozwoju osteoporozy, szczególnie u kobiet, które wcześnie przechodzą menopauzę. Nadmierne spożycie kofeiny lub alkoholu. Zarówno kofeina, jak i alkohol pochłaniają wapń potrzebny do budowy mocnych kości, więc im więcej kofeiny i alkoholu spożywasz, tym mniej wapnia zatrzymasz w organizmie. Nieaktywny tryb życia. Nieaktywny tryb życia może prowadzić do osteoporozy. Codzienna rutyna składająca się z różnych ćwiczeń może pomóc w spowolnieniu utraty kości i utrzymaniu siły mięśni.
Jak osteoporoza może wpłynąć na zdrowie zębów?
Zawsze powtarzamy, że zdrowie zębów ma wpływ na ogólny stan zdrowia i odwrotnie. Jest to doskonały tego przykład.
Osteoporoza to choroba, która wpływa na kości. Twoje zęby i kości szczęki są kośćmi, więc może ona uszkodzić kości szczęki i spowodować utratę kości w zębach. Może również wywoływać choroby dziąseł i przyzębia, gdy wpływa na kość pod dziąsłami.
Czy mój dentysta będzie w stanie stwierdzić, czy mam osteoporozę?
Lekarz stomatolog może być w stanie wykryć pierwsze stadium osteoporozy po zapoznaniu się z historią choroby i przeprowadzeniu badania stomatologicznego. Kolejne zdjęcia rentgenowskie zębów mogą wykazać postęp choroby, pokazując gęstość kości szczęk i ubytek kości wokół zębów z roku na rok. Jeśli utrata kości zmniejsza się z upływem czasu, jest to silny wskaźnik, że pacjent może cierpieć na tę chorobę.
Inne objawy, które mogą zaalarmować Twojego dentystę o możliwej diagnozie osteoporozy, obejmują:
- Utrata kości w zębach i wokół nich oraz w szczęce Utrata zębów Luźne lub źle dopasowane protezy Choroba dziąseł
Niezależnie jednak od tego, czy Twój dentysta jest w stanie stwierdzić, czy masz osteoporozę, czy nie, musisz poinformować go o tym, czy rzeczywiście cierpisz na tę chorobę, aby uniknąć przypadku osteonekrozy.
Co to jest osteonekroza?
Osteonekroza jest chorobą, która prowadzi do obumarcia tkanki kostnej z powodu zmniejszonego przepływu krwi w stawach. W stomatologii jest ona często określana jako osteonekroza szczęki (ONJ).
Objawy osteonekrozy obejmują:
- Ból, obrzęk lub zakażenie dziąseł lub szczęki Niedawno leczone lub zranione dziąsła, które się nie goją Ciężkość szczęki lub drętwienie Odsłonięta kość Luźne zęby
*W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów po zabiegu lub leczeniu stomatologicznym należy natychmiast skontaktować się z dentystą lub lekarzem.
Najlepszym sposobem na obniżenie ryzyka wystąpienia ONJ jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty, a także informowanie go o przyjmowanych lekach na tę chorobę.
Ekstrakcje zębów i inne zabiegi stomatologiczne mogą być nadal wykonywane, jeśli pacjent jest zagrożony ONJ, ale należy postępować ostrożnie.
Eksperci sugerują, aby każdy, kto musi poddać się zabiegowi chirurgicznemu na kości szczęki, przerwał leczenie bisfosfonianami na co najmniej trzy miesiące przed planowanym zabiegiem lub poddał się zabiegowi chirurgicznemu przed rozpoczęciem leczenia bisfosfonianami. Należy rozważyć ryzyko związane z takim postępowaniem, w zależności od konieczności przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego lub chirurgicznego. Należy porozmawiać ze stomatologiem lub lekarzem, jeśli pacjent jest leczony bisfosfonianami i konieczne jest leczenie stomatologiczne. NIE NALEŻY PRZERYWAĆ LECZENIA BEZ UPRZEDNIEJ KONSULTACJI Z DENTYSTĄ I LEKARZEM.
Jak osteoporoza wpływa na pacjentów z implantami stomatologicznymi?
Implanty stomatologiczne są zakotwiczone w kościach szczęki i żuchwy, więc stan kości jest czynnikiem wpływającym na ich zdrowie.
Kilka badań klinicznych dotyczących wpływu osteoporozy na implanty stomatologiczne wykazało niepowodzenie implantu u pacjentów, u których osteoporoza wystąpiła po menopauzie, o czym wspominaliśmy wcześniej.
W innych badaniach odnotowano pewne sukcesy, ale zauważono, że u osób cierpiących na tę chorobę układu kostnego dochodzi do ograniczenia procesu gojenia się kości wokół implantów.
Dlatego nie można całkowicie wykluczyć stosowania implantów stomatologicznych u pacjentów z osteoporozą. Lekarz stomatolog musi wiedzieć, że pacjent cierpi na tę chorobę lub może być nią zagrożony (na podstawie uwarunkowań genetycznych i wieku), aby mógł zaproponować odpowiedni plan leczenia lub zalecić, czy należy kontynuować leczenie.
Jak osteoporoza wpływa na protezy zębowe?
Osteoporoza może wpływać na grzbiety w jamie ustnej, które utrzymują protezy zębowe na miejscu. Może to powodować złe dopasowanie protezy. Niektóre kobiety odnotowały nawet konieczność trzykrotnego dopasowywania protez z powodu skutków tej choroby.
Jak można zapobiegać osteoporozie?
Istnieje kilka czynników, które powodują osteoporozę, jak wspomniano wcześniej w tym wpisie. Niektórym z nich nie można pomóc - jak genetyka, płeć i wiek - ale jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na uniknięcie tej choroby.
1. Przyjmowanie wapnia. Osteoporoza wynika z braku spożycia wapnia, dlatego ważne jest, abyś upewniła się, że otrzymujesz wymaganą dzienną dawkę wapnia. (Zalecamy stosowanie diety wysokowapniowej, a nie przyjmowanie suplementów, gdyż mogą one powodować niepożądane skutki uboczne).
Niektóre pokarmy bogate w wapń to:
2. Witamina D. Włączenie witaminy D do swojej diety może pomóc w powstrzymaniu osteoporozy, ponieważ pomaga ona wzmocnić kości.
3. Ćwiczenia fizyczne. Utrzymanie (lub rozpoczęcie) aktywnego trybu życia może uchronić Cię przed tą chorobą. Zachowaj ostrożność przy rozpoczynaniu ćwiczeń w późniejszym okresie życia. Jeśli masz już tę chorobę, a jeszcze o tym nie wiesz, ćwiczenia mogą doprowadzić do złamania kości (nawet najprostsze ćwiczenia).
4. Rzuć palenie. Jak wspomniano powyżej, choć nie ma 100% pewności co do korelacji, istnieje pewien związek między paleniem a osteoporozą. Unikanie tego niezdrowego nawyku będzie miało wiele korzyści dla Twojego zdrowia i zdrowia zębów, oprócz samego unikania tej konkretnej choroby.
5. Zmniejsz spożycie kofeiny i alkoholu. Kofeina i alkohol pochłaniają wapń, którego potrzebujesz dla mocnych kości. Zmniejszenie spożycia tych dwóch składników może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia słabych kości.
Co powinienem zrobić, jeśli mam osteoporozę?
Poinformuj swojego dentystę, jeśli cierpisz na osteoporozę lub możesz być w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na tę chorobę (wiek, płeć, uwarunkowania genetyczne). Poinformuj go o przyjmowanych lekach, zwłaszcza przed zabiegami stomatologicznymi lub chirurgicznymi (jest to dobra zasada niezależnie od tego, czy masz osteoporozę, czy nie, ponieważ przyjmowane leki mogą mieć wpływ na leczenie stomatologiczne).
Podobnie, jeśli nie poinformowałeś swojego lekarza o swoim stanie, również powinieneś go o tym poinformować, aby mógł pomóc Ci w leczeniu choroby.
Wnioski
Więc, co to wszystko oznacza? Wraz z oczekiwanym wzrostem liczby zachorowań do roku 2020 i biorąc pod uwagę wydłużenie średniej długości życia dzięki postępowi medycyny i technologii, dentyści mogą napotkać więcej przypadków osteoporozy u swoich pacjentów, co będzie wymagało większej komunikacji pomiędzy dentystą a pacjentem oraz sprecyzowanych planów leczenia stomatologicznego, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom.
Więcej na: http://delasens.pl