Poradnik dentystyczny

Fakty i mity dotyczące stomatologii

Zębów mlecznych się nie leczy, proces wybielania uszkadza szkliwo, jak nieodczuwalny bólu - to nie musimy chodzić do dentysty, zęby mogą być zdrowe tylko bez spożywania cukru, nie można szczotkować zębów, które krwawią...

Mitów, które powstały wokół stomatologii jest naprawdę dużo. Wystarczy zapoznać się z poradami internetowymi i wszystkie dolegliwości ,, znikną ". Takie myślenie sprawia, że nie mamy odpowiednich nawyków higienicznych, a faktem jest, że większość rodaków ma próchnicę i problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

Stomatologia to obecnie jedna z najlepiej rozwijających się nauk medycznych, a coraz nowocześniejsze metody leczenia wyparły już tradycyjne sposoby na zdrowe zęby.

Najczęstsze mity stomatologiczne 

Zęby musimy myć zaraz po każdym posiłku !. Większość osób myśli, że zęby należy myć po każdym posiłku - nie jest to zawsze prawda. Należy zrezygnować z mycia po zjedzeniu kwaśnych pokarmów. Bowiem pH w naszej jamie ustnej bardzo szybko spada i to sprawia, że nasze szkliwo staje się słabe. Ph podlega stabilizacji po godzinie, dlatego powinniśmy odczekać. 

Stan zębów uzależniony jest od ilości zjedzonego cukru! Jest to jeden z częstszych mitów, o którym słyszeliśmy od małego. Rodzice ostrzegali nas słowami: jak będziesz jadł aż tyle słodyczy, to w końcu nie będziesz miał zębów!
Ten mit należy obalić. Oczywiście stan zębów jest uzależniony od tego jak długo cukier będzie miał z nimi kontakt, ale nie jest w żaden sposób uzależniony od jego ilości. Dlatego też mniej zaszkodzimy naszym zębom zjadając całą czekoladę i myjąc od razu żeby, niż zjadając jedną kostkę i w ogóle ich nie myjąc. 

Guma i jabłko to najlepsze odpowiedniki szczotkowania zębów! Wiadomą rzeczą jest, że jabłko i guma są przydatne, niemniej jednak z pewnością nie zastąpią szczotkowania zębów. Mogą w niewielkim stopniu oczyścić szkliwo i w połączeniu ze śliną przywrócić właściwe pH, ale na pewno nie zastąpią szczotkowania.

Nie wolno szczotkować krwawiących dziąseł ! - jest to następny mit. Dość często widzimy podczas szczotkowania, że nasze dziąsła krwawią. Pierwszą myślą jest zaprzestanie mycia.

Nie wolno tego robić pod żadnym pozorem ! Gdy zauważymy krwawiące dziąsła nie możemy zaprzestać mycia zębów. Wręcz przeciwnie powinniśmy myć je jeszcze częściej, aby pozbyć się osadu i zapobiec powstawaniu nowego.

Dlatego też musimy odczytać to jako sygnał o tym, że musimy wybrać się na wizytę do stomatologa. Lekarz podda oględzinom nasze zęby i dziąsła. W takich sytuacjach zalecane jest zdjęcie kamienia. Nie odczujemy żadnego bólu przy jego przeprowadzeniu. Nie jest on też czasochłonny. Pozwala na usunięcie złogów zalegających w kieszonkach dziąseł. Pamiętajmy także o wymianie szczoteczki na miękką.

Zabieg u stomatologa

Nie musimy leczyć mlecznych zębów! Po co poddawać leczeniu zęby mleczne, skoro i tak ich nie będzie ? ...niestety jest to częste przekonanie. Próchnica jest coraz częściej występującą chorobą. Ponad 93 procent młodzieży w wieku 18 lat ma próchnicę na zębach stałych. Jest to średnio 6 zębów spośród wszystkich 32.

Poza tym za taką niewiedzę rodziców najczęściej płacą dzieci. Oczywiście zęby mleczne wypadną, niemniej jednak ich stan ma duży wpływ na zęby stałe i prawidłowy zgryz.

Mleczne zęby ulegają zepsuciu dużo szybciej od zębów stałych. Gdy próchnica pojawi się na zębach mlecznych, z pewnością przeniesie się w przyszłości na zawiązki zębów stałych. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, które stwarza nieleczenie próchnicy. Nieleczone zęby mleczne, jak również stałe w przyszłości mogą doprowadzić do zakażenia całego organizmu. 

Nie muszę chodzić do stomatologa, jeżeli nie bolą mnie zęby. Jest to wielki błąd. Doskonałym przykładem mogą być zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, korzeni i miazgi, które niestety w dużej mierze są przewlekłe. Takie stany zapalne na początku mogą nie dawać żadnych objawów. Dlatego też należy przynajmniej raz na pół roku uczęszczać na kontrolę do stomatologa i wykonać specjalne zdjęcie zębów. Pacjent raczej nie wykona samodzielnej diagnozy. Podczas wizyty kontrolnej dentysta znajdzie wszystkie nieprawidłowości, dzięki czemu już we wczesnym stadium próchnicy można rozpocząć skuteczne leczenie.

Proces wybielania niszczy zęby

Białe zęby są obecnie doskonałą wizytówką człowieka. Wybielanie zębów jest obecnie bardzo modne i z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników wśród różnych grup wiekowych. Czy proces wybielania może nieść ze sobą konsekwencje zdrowotne ? - Jest to błędne myślenie. Wiele badań wskazuje, że wybielanie zębów nie jest w stanie im zaszkodzić. Wykonywanie wybielania wysokiej jakości preparatami nie osłabi zębów i nie wpłynie na powstanie próchnicy. Każdy proces  profesjonalnego wybielania za pomocą lampy powinien odbywać się pod kontrolą lekarza. Najczęstszymi skutkami niepożądanymi po wybielaniu to chwilowa nadwrażliwość na zimno i ciepło, niemniej jednak ustępuje ona już po kilku godzinach.