Stomatologia estetyczna

Co każdy rodzic powinien wiedzieć o zębach stałych

20 grudnia 2018 r.

Czy jest coś piękniejszego niż brak dwóch przednich zębów u dziecka? Te brakujące zęby to kamień milowy, na który z niecierpliwością czekają wszyscy rodzice. Ale co będzie dalej? Głupie uśmiechy, kolejna runda ząbkowania i olbrzymie zęby stałe! Stałe zęby, które muszą przetrwać do końca życia. I chociaż prawdopodobnie masz już swoje stałe zęby, to prawdopodobnie nie jesteś dentystą i nie wiesz, czego się spodziewać po następnej serii zębów. W tym właśnie może pomóc karta zębów stałych i ten wpis na blogu. Porozmawiajmy więc o zębach stałych!

Ile mamy zębów?

Zęby mleczne, technicznie rzecz biorąc "zęby pierwotne", zaczynają wyrzynać się około 6 miesiąca życia i wyrzynają się do 2 lub 3 roku życia. W końcu wszystkie zęby mleczne zostają zastąpione zębami stałymi - zaczynając od około piątego roku życia i kontynuując aż do dorosłości, kiedy to pojawiają się zęby mądrości. Rodzimy się z zestawem 20 zębów pierwotnych, które ostatecznie zostają zastąpione przez 32 zęby dorosłe.

Zęby mleczne mają bardzo ważne zadanie - nie tylko pomagają naszym dzieciom w przeżuwaniu pokarmu, ale także utrzymują w szczęce miejsce dla większych zębów stałych, które mają się pojawić. W przypadku zębów pierwotnych mamy 10 zębów na górze i 10 na dole. Kiedy pojawiają się nasze dorosłe lub stałe zęby, są one większe i nieco ciemniejsze, a w efekcie mamy 16 zębów na górze i 16 na dole.

Kiedy pojawiają się zęby stałe?

Wykres zębów stałychPrzyjrzyjrzyj się

graficznemu wykresowi zębów stałych, a zobaczysz, że zęby stałe zwykle wyrzynają się w takiej samej kolejności, jak zęby pierwotne - przednie dolne, przednie górne, a następnie z powrotem w kierunku zębów trzonowych. Zazwyczaj pierwsze wyrzynające się zęby są pierwszymi, które ulegają rozchwianiu i wypadają, a na ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, w której zęby uległy uszkodzeniu z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej, schorzeń medycznych lub urazów (np. wypadków) jamy ustnej, szczęki i/lub twarzy.

Większość dzieci zaczyna tracić zęby wraz z rozpoczęciem nauki w szkole - około 5 lub 6 roku życia, a większość zębów stałych wyrzyna się do 12 lub 13 roku życia. Do zębów tych należą cztery przednie zęby na górze i na dole, zwane siekaczami centralnymi; cztery siekacze boczne, czyli zęby znajdujące się pomiędzy zębami przednimi a kłami; cztery kły oraz osiem zębów trzonowych. Dwa z tych zębów trzonowych pojawiają się bez zastępowania zębów mlecznych.

Ostatnie, jeśli już się pojawią, to zęby mądrości. Nazywane również "trzecimi trzonowcami", mogą nigdy nie wyrosnąć, jednak jeśli już, to zazwyczaj między 17 a 21 rokiem życia. Dentysta będzie mógł udzielić zaleceń dotyczących ich prawidłowego czyszczenia oraz tego, czy należy je usunąć.

Gdy pojawiają się zęby stałe, dobra opieka stomatologiczna jest ważniejsza niż kiedykolwiek, aby zapewnić zdrowy, szczęśliwy uśmiech na całe życie. Jeśli szukasz dentysty lub masz pytania dotyczące zdrowia jamy ustnej Twojego dziecka lub tabeli zębów stałych, skontaktuj się z dentystą PERFECT TEETH już dziś online, aby umówić się na wizytę!