Ortodoncja

Jak choroba dziąseł wpłynie na moje zdrowie?

Zaktualizowano: 3/10/20

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę dziąseł, możesz mieć wiele pytań i obaw związanych z Twoim przyszłym zdrowiem, takich jak te:

    Jakie inne problemy medyczne może to spowodować w przyszłości? Czy chorobę dziąseł można wyleczyć? Ile będzie kosztować leczenie choroby dziąseł?

Zdiagnozowanie tej choroby może być przerażające. Według ostatnich ustaleń z Centers for Disease Control and Prevention (CDC), połowa Amerykanów w wieku 30 lat lub starszych ma zapalenie przyzębia, bardziej zaawansowaną formę choroby przyzębia. Odpowiada to około 64,7 milionom Amerykanów.

Poniżej odpowiemy na kilka typowych pytań i wątpliwości zadawanych przez osoby, u których zdiagnozowano chorobę dziąseł, aby dać Ci spokój i podjąć kolejne kroki w sprawie Twojego zdrowia jamy ustnej i całego organizmu.

"Naukowcy [odkryli] nowe powody, dla których warto szczotkować i nitkować zęby. Zdrowa jama ustna może pomóc w zapobieganiu schorzeniom medycznym. A druga strona? Niezdrowa jama ustna, zwłaszcza jeśli cierpisz na chorobę dziąseł, może zwiększyć ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar mózgu, źle kontrolowana cukrzyca i przedwczesny poród." - Colgate Professionals

Co to jest choroba dziąseł?

Choroba dziąseł, znana również jako choroba przyzębia, jest infekcją dziąseł. Zwykle jest ona spowodowana złym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów lub pomijaniem rutynowych wizyt u dentysty, podczas których dentyści usuwają nagromadzoną płytkę nazębną. Po zdiagnozowaniu, dentyści mogą pomóc w leczeniu infekcji dziąseł poprzez regularne wizyty kontrolne.

W jaki sposób choroba dziąseł wpłynie na moje zdrowie?

Istnieje kilka sposobów, w jakie choroba ta może wpłynąć na Twoje zdrowie. Niektóre z najczęstszych schorzeń to:

    Rak Cukrzyca Demencja Przedwczesny poród i niska waga urodzeniowa w czasie ciąży Udar mózgu

Poniżej znajduje się nieco więcej informacji na temat każdego powiązanego efektu ubocznego choroby dziąseł:

Dowiedz się więcej o chorobie dziąseł w Rosen Orthodontics w Buffalo Grove.

Czy chorobę dziąseł można wyleczyć?

Wczesne stadia można wyleczyć dzięki leczeniu i dobrej domowej opiece stomatologicznej, choć zawsze będzie istniało podwyższone ryzyko jej powrotu w przyszłości. Bardziej zaawansowanych stadiów nie da się odwrócić, ale można je utrzymać dzięki odpowiedniemu leczeniu i opiece periodontologa (specjalisty od dziąseł).

Ile kosztuje leczenie chorób dziąseł?

Co się stanie, jeśli masz chorobę dziąseł? Jakiego rodzaju leczenie trzeba będzie przejść i ile to będzie kosztować?

Są to doskonałe pytania, które należy zadać, jeśli otrzymałeś diagnozę. Poniżej przejdziemy przez jakie leczenie oczekiwać i ile każdy może kosztować bez ubezpieczenia stomatologicznego i z planu dentystycznego.

Skaling i planowanie korzeni

Twój dentysta może zalecić skalowanie i root planing, aby oczyścić kamień nazębny od góry i od dołu dziąseł i wygładzić szorstkie powierzchnie korzeni zębów.

Jest to zalecane, gdy zęby są otoczone głębokimi kieszonkami, które trudno jest oczyścić z powodu choroby.

Leki

Po zabiegu skalingu i root planingu dentysta może zastosować następujące leki, pojedynczo lub w połączeniu ze sobą, w celu zwalczania bakterii i obkurczania kieszonek przyzębnych.

    Chip antyseptyczny Mikrosfery antybiotykowe Żel antybiotykowy

Po skalingu i planowaniu korzeni mogą być zalecane dodatkowe leki w celu przyspieszenia gojenia. Należą do nich:

    Środki hamujące aktywność enzymów Antybiotyki doustne

Na koniec dentysta może zalecić przepisany na receptę płyn do płukania jamy ustnej, który można stosować w domu podczas codziennego szczotkowania i nitkowania zębów.

Konserwacja przyzębia

Być może już wcześniej czyściłeś zęby u dentysty, ale pielęgnacja przyzębia to coś zupełnie innego. Konserwacja przyzębia koncentruje się zarówno na odsłoniętej części zęba, jak i na obszarze pod linią dziąseł, podczas gdy zwykłe czyszczenie dentystyczne polega tylko na czyszczeniu powyżej linii dziąseł.

Terapia laserowa

Lekarz stomatolog może zalecić terapię laserową, jeśli uzna, że wystarczy ona do wyeliminowania szkodliwych bakterii znajdujących się w kieszonkach przyzębnych dziąseł.

Chirurgia

Operacja przeszczepu

Jeśli Twoje dziąsła nie wykonują dobrej roboty w zakresie ochrony korzeni zębów, można zastosować chirurgię przeszczepu. Operacja ta polega na pobraniu tkanki dziąsłowej z dachu jamy ustnej i wykorzystaniu jej do wykonania przeszczepu dziąsła, który zasadniczo przykrywa odsłonięte korzenie zębów. Brzmi to gorzej niż jest w rzeczywistości!

Operacja płatowa

Znana również jako redukcja kieszonek, chirurgia płatowa polega na zwijaniu tkanki dziąsła w celu usunięcia zakaźnych bakterii i wygładzenia obszarów uszkodzonej kości. Dzięki temu tkanka dziąsła może ponownie połączyć się ze zdrową kością.

Zacznij oszczędzać dzięki planowi stomatologicznemu Careington już dziś!

Czy choroba dziąseł może być leczona w domu?

Domowe sposoby leczenia stały się obecnie popularną metodą leczenia problemów medycznych i stomatologicznych, ale naturalne sposoby nie powinny być jedyną metodą leczenia choroby dziąseł. Istnieją pewne naturalne domowe sposoby, które możesz wypróbować - oprócz planu leczenia u dentysty lub periodontologa - w celu promowania lepszego zdrowia zębów i zapobiegania pogorszeniu się choroby. Możesz zastosować niektóre z poniższych domowych sposobów leczenia chorób dziąseł:

    Pij zieloną herbatę, która zawiera przeciwutleniacze. Wypłucz usta ciepłą słoną wodą, aby je złagodzić Rozcieńcz sodę oczyszczoną w wodzie i używaj jej do mycia zębów i linii dziąseł; pomoże to złagodzić podrażnioną tkankę dziąseł Stosuj płukanie jamy ustnej olejem, aby pomóc zredukować bakterie powodujące infekcje dziąseł Bądź konsekwentny w codziennym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów.

Masz więcej pytań? Skonsultuj się z dentystą lub lekarzem, aby uzyskać ich fachową opinię na temat kolejnych kroków i leczenia.